Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

Stan faktyczny

Złożyłam pozew do sądu pracy przeciwko byłemu pracodawcy o wypłatę części wynagrodzenia (nagrody). W odpowiedzi otrzymałam zawiadomienie o terminie rozprawy oraz odpowiedź na mój pozew sporządzoną przez adwokata pracodawcy, który działając w imieniu pozwanego wnosi o ddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie zasadzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów postępowania w tym 5000 zł kosztów adwokackich. Ponieważ obawiam się, że nie będę miała szans na wygranie sprawy bez pomocy adwokata, chciałabym wycofać sprawę z sądu. Czy w tym wypadku istnieje ryzyko, że były pracodawca ma prawo domagać się zwrotu kosztów za wynajęcie adwokata na drodze sądowej? Czy sad może mnie obciążyć dodatkowymi kosztami?

Porady prawne

Opinia prawna

Opisany przez Panią stan faktyczny wskazuje na to, iż mamy do czynienia z sytuacją kiedy nie odbyła się jeszcze rozprawa a trwa wymiana pism procesowych (są to pisma przygotowawcze) między Panią a Pani przeciwnikiem procesowym – pozwanym. W związku z tą wymianą pism procesowych możemy stwierdzić, że nastąpiła tzw. zawisłość sporu. Oznacza to, że do cofnięcia pozwu znajdzie zastosowanie przepisy art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego a dotyczący cofnięcia pozwu zgodnie, z którym dla cofnięcia przez Panią pozwu będzie wymagana zgoda pozwanego. Stanowi on mianowicie: „Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku”. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przez pojęcie: „aż do rozpoczęcia rozprawy” rozumie się czas od wniesienia pozwu do wdania się w spór co do istoty sprawy na rozprawie. Jak wyżej wspomniano w związku z wymianą pism procesowych i wniesienia odpowiedzi na pozew nastąpiło wdanie się w spór. W konsekwencji może więc Pani cofnąć pozew jednak jedynie za zgodą pozwanego. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa (art. 203 § 2 zd. 1 k.p.c.), poza obowiązkiem zwrócenia pozwanemu kosztów procesu. Tak więc, co się tycz kosztów zastępstwa procesowego pozwany może zażądać przyznania mu przez sąd od Pani tych kosztów mimo cofnięcia pozwu. Zgodnie bowiem z art. 203 § 2 zd.

2: „Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.” Na koszty należne pozwanemu składają się z reguły koszty zastępstwa procesowego (wynagrodzenie adwokat, radcy prawnego) oraz zwrot kosztów biegłych jeśli tacy byli powoływani.

Jeśli do cofnięcia pozwu dojdzie poza rozprawą (tak jak to może mieć miejsce w Pani przypadku) zastosowanie znajdzie art. 203 § 3 k.p.c., w myśl którego przewodniczący odwoła wyznaczona rozprawę i o cofnięciu pozwu zawiadomi pozwanego. Pozwany zaś w terminie dwutygodniowym może złożyć wniosek o przyznanie mu kosztów.

Istnieje jednak możliwość podjęcia próby porozumienia się i negocjacji z pozwanym przez zaproponowanie mu w zamian za cofnięcie przeciwko niemu pozwu zrzeczenie się przez niego kierowanych względem Pani roszczeń o pokrycie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Można to zrobić na rozprawie.

Dla pełności opinii należy jednak zwrócić uwagę na przepis art. 469 k.p.c., który znajduje zastosowanie wyłącznie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgodnie z którym: Sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenia się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas gdy czynność ta naruszałaby słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego. Oznacza to, że nawet jeśli za zgodą pozwanego cofnie Pani pozew sąd stwierdzając, że narusza to Pani słuszny interes uzna jego cofnięcie za niedopuszczalne wtedy też postępowanie będzie toczyło się dalej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika