Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości – opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Jestem w 1/2 części współwłaścicielem działki gruntu zabudowanej domem mieszkalnym, a w 1/2 mój ojciec. Ojciec to osoba karana, obecnie poszukiwana przez policję. Jego miejsce pobytu jest nieznane i nie ma z nim kontaktu. W jaki sposób mogę sprzedać dom bez niego?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Zagadnienia związane ze współwłasnością reguluje przede wszystkim kodeks cywilny. Jest to także akt rozstrzygający w Pana przypadku, gdyż w opisanym stanie faktycznym opisywanym zagadnieniem jest „zarządzanie” przedmiotem współwłasności w szerokim tego słowa znaczeniu.

Sam kodeks cywilny przewiduje sytuację, w której własność tej samej rzeczy (w tym wypadku własność nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem) może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Jest to właśnie współwłasność (dla ścisłości należy dodać, że współwłasność ułamkowa), w której każdy ze współwłaścicieli (tu Pan i Pana ojciec) posiada ściśle określony udział w prawie własności do przedmiotowej nieruchomości.

Od razu w tym miejscu należy podkreślić, iż fakt nieobecności Pana ojca (bez względu na powód tej nieobecności, a nawet zatarg z prawem) nie ma najmniejszego znaczenia dla stosunków natury cywilnej łączących go z innymi podmiotami, w tym z Panem jako drugim ze współwłaścicieli. Innymi słowy ojciec Pana tak czy inaczej pozostaje współwłaścicielem opisanej nieruchomości. Konsekwencją bycia współwłaścicielem, a nie jedynym właścicielem jest to, że nie może Pan w żaden sposób zgodnie z prawem rozporządzić w jakikolwiek sposób całością nieruchomości, innymi słowy, nie może Pan sprzedać całej nieruchomości (czy też opisując rzecz kolokwialnie - nie może Pan sprzedać domu jako właściciel). W świetle prawa nie jest Pan do tego uprawniony.

Nie jest to jest równoznaczne ze swoistym „unieruchomieniem” Pana możliwości prawnych związanych z przedmiotem wspomnianej współwłasności. Zgodnie bowiem z artykułem 198 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Nie ma zatem przeszkód, aby sprzedał Pan swój udział w opisanej nieruchomości.

Podstawą do takiego rozporządzenia jest wspomniany już powyżej przepis artykułu 198 kodeksu cywilnego. Na jego podstawie może Pan dokonać zbycia udziału przysługującego Panu w nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności. Bardzo ważnym jest, iż możliwość rozporządzenia dotyczy udziału, a nie fizycznie określonej części rzeczy wspólnej, czyli określonej części domu i działki, na której ów dom stoi. Zasadą bowiem jest, iż gdyż żaden współwłaściciel nie ma wyłącznego prawa do takiej części (wydzielonej) aż do czasu ustania współwłasności.

Zbycie udziału jest przeniesieniem własności w części ułamkowej przysługującej współwłaścielowi. Do rozporządzenia Pana udziałem nie jest potrzebna zgoda ani akceptacja Pana ojca. Gdyby jednak rozporządzenie (czyli sprzedaż przez Pana) udziału dotyczyła większego ułamka prawa współwłasności niż rzeczywiście Panu przysługuje (gdyby jednak zdołał Pan w jakiś sposób sprzedać większy udział lub całość nieruchomości pomimo braku do tego umocowania), to proszę pamiętać, iż z punktu widzenia prawa umowa sprzedaży będzie nieważna tylko w części przekraczającej udział nabywcy (czyli osoby, która od Pana kupi taki zwiększony udział) w danej rzeczy.

Zbycie całej nieruchomości

Zbycie nieruchomości, która jest przedmiotem współwłasności z punktu widzenia prawa z całą pewnością jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Ma to znaczenie z powodu treści artykułu 199 kodeksu cywilnego, którego treść jest następująca: „Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”. Teoretycznie, istnieje zatem możliwość aby sąd wyraził zgodę na sprzedaż całej nieruchomości, nawet bez zgody i wiedzy drugiego współwłaściciela. W praktyce jednak, sądy są raczej ostrożne przy wydawaniu takich rozstrzygnięć, ograniczających prawa nieobecnych współwłaścicieli, więc musiałaby zaistnieć uzasadniona konieczność sprzedaży całej nieruchomości.

<>

 

Komentarze: Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości – opinia prawna

 • Emil 2018-04-12 15:48:52

  Re: Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości ? opinia prawna

  Firma GRB Nieruchomosci skupuje udziały w nieruchomościach i udziały w spadkach. http://grb-nieruchomosci.pl - wiecej informacji telefonicznie 503 005 990

 • elamh 2010-03-26 15:22:39

  Re: Zbycie udziału we współwłasności nieruchomości ? opinia prawna

  Moja mama jest wlascicielka malej posesji -domku w Izbicy Kujawskiej w 7/8 ,jest to wpis w ksiedze wieczystej. Mieszkala tam jako dziecko przed i w czasie II wojny swiatowej.Po zawierusze wojennej zamieszkala we Wroclawiu od czasu do czasu informujac sie bliskich o w/w nieruchomosci.Wspolwlascicielka tejze posiadlosci (1 /8 )wprowadzila tam obcych ludzi ,ok 1978 roku ,ktorzy dotychczas tam mieszkaja oplacajac podatki i koszta medialne.Mama moja chcialaby uregulowac te sprawe odsprzedajac ta nieruchomosc dotychczasowym uzytkownikom , co jednak okazalo sie nie takie latwe.Uzyskala aktualny wypis z ksiegi wieczystej jak i wypis z rejestru gruntow ,pozostala jednak sprawa z 1/8 - osoba ta zmarla ok 1980 roku nie pozostawiajac spadkobiercow.Dotychczasowi potencjalni nabywcy stawiaja warunki momo ,ze to nie ich wlasnosc......Matka moja posiada dowody w postaci wielokrotnych monitow o placenie chociazby czynszu itp.Kolejne wezwania i,nawet przez prawnikow zostaja ignorowane.Prosze o porade jak postepowac dalej aby sprzedac te nieruchomosc lub wyegzekwowac od w/w lokatorow jakakolwiek rekompensate. Dziekuje za zainteresownie i mam nadzieje na rzeczowa odpowiedz elzbieta


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane