Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Jestem dzierżawcą baraku leżącego na gruntach stanowiących własności gminy. Czy z tego tytułu jestem obciążony podatkiem od nieruchomości ?

Opinia prawna

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które:

  1. Są właścicielami lub samoistnymi posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych nie złączonych trwale z gruntem,

  2. Są użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub ich części,

  3. Są posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego, a także umowy zawartej z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa albo z ustanowionego zarządu,

  4. Posiadają bez tytułu prawnego nieruchomości lub ich części albo obiekty budowlane niezłączone trwale z gruntem, stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych.

Należy uznać, że podstawą powstania obowiązku podatkowego w analizowanym przypadku jest pkt 3 analizowanego przepisu.

Kto jest posiadaczem?

W celu bliższego wyjaśnienia tego przepisu należy doprecyzować pojęcie posiadacza.

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). W analizowanej sytuacji dzierżawca jest więc posiadaczem zależnym dzierżawionego baraku.

Co to jest obiekt budowlany niezwiązany trwale z gruntem?

Fakt niezwiązania z gruntem określonego obiektu budowlanego należy stwierdzać ad casum, tzn. w zależności od konkretnej sytuacji. W analizowanym przypadku przyjęliśmy trwałe związanie obiektu z gruntem, gdyż taka sytuacja pozwoli na głębsza analizę powstałego zagadnienia prawnego.

Co należy rozumieć przez nieruchomość?

W pkt 3 powoływanego przepisu mowa jest o nieruchomości albo obiekcie budowlanym niezłączonym trwale z gruntem.

Poprzez nieruchomość należy rozumieć, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, części powierzchni ziemskiej stanowiącą odrębny przedmiot własności (nieruchomość gruntowa), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (nieruchomość budynkowa). W odniesieniu do analizowanej sytuacji faktycznej należy rozważyć, czy przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość gruntowa, na której znajduje się barak wraz z tym barakiem, czy też przedmiotem dzierżawy jest sam barak, bez gruntu, na którym jest on położony.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy podatku od nieruchomości?

Jeżeli umowa dzierżawy obejmuje także nieruchomość gruntową, na której położony jest barak, dzierżawca jest podatnikiem podatku od nieruchomości i spoczywa na nim obowiązek podatkowy. Jeżeli jednak przedmiotem umowy dzierżawy jest sam barak, aby uznać dzierzawcę za podatnika podatku od nieruchomości należy stwierdzić, czy barak ten stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. Jak już wcześniej wyjaśniono, przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są nieruchomości, a także budowle trwale nie związane z gruntem. Pojecie nieruchomości zostało już wyżej wyjaśnione. Jeżeli barak nie stanowi odrębnego przedmiotu własności, nie może być uznany za nieruchomość w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W takiej sytuacji, barak stanowił będzie część nieruchomości gruntowej, na której jest położony, zgodnie zasadą superficies solo cedit, wyrażona w art. 48 k.

<>

 

Komentarze: Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

  • Marek 2017-04-05 20:38:13

    Re: Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

    witam . Na terenach gminy funkcjonuje Stowarzyszenie Tenisowe które posiada korty tenisowe. Ja podpisałem umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem na wolny grunt i zbudowałem kort oraz halę tenisową wraz z domkiem tenisowym, prowadząc działalność gospodarczą. Gmina naliczyła dla Stowarzyszenia, nie dla mnie, podatek od nieruchomości, przyjmując cały obszar gruntu, który dzierżawię, stosując maksymalną stawkę za metr kwadratowy dzierżawionego gruntu oraz dodatkowo ustaliła podatek od hali tenisowej (balon) jako budynku a nie budowli, ustalając również maksymalne stawki podatku. W moim odczuci Od hali tenisowej powinienem zapłacić podatek, jak od budowli i obszar domku i hali winien być wyłączony z podatku od gruntu. A tak na koniec to zgodnie z wykładnią przedmiotowy podatek nie powinien płacić dzierżawca lecz właściciel gruntu. Czekam na odpowiedz. Pozdrawiam

  • jacek 2017-03-02 15:47:31

    Re: Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

    witam mam pytanko jestem członkiem zarządu stowarzyszenia handlowców i zarządzamy targowiskiem .a pytanie brzmi czy możemy ustanowić nasz wewnętrzny regulamin targowiska pozdrawiam

  • maciej 2014-12-12 13:46:05

    Re: Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

    witam ,mam taki problem i nigdzie nie ma informacji.mam dzierżawe terenu gołej zi emi na 10 lat i chciałbym za to zaplacić podatek gruntowy ,czy jest to możliwe?nadmieniam że ja tylko jestem dzierżawcą gruntu.

  • E.Wnuk 2013-01-31 12:31:49

    Re: Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

    Ustawa o zwolnieniu o podaktkach gruntu kl IV i V nieuzytki ust.z.15.11.1989 art.12.ust 1 czekam na komentarz


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 4
  • 8
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane