Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny

Zgodnie z załącznikiem nr 3 nowej ustawy o VAT, dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 7%. Materiały budowlane (okna, drzwi, parapety itp.) są opodatkowane stawką 22%. Jaką stawkę VAT należy zastosować przypadku sprzedaży okien, parapetów wraz z ich zamontowaniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub wielorodzinnym? Czy fakturować klientowi usługę wymiany stolarki okiennej wraz z parapetami, wg PKOB 11 (usługa przewiduje pełny zakres wykonanych robót wraz z kosztem użytych materiałów - okna, parapety, itp.) stawka VAT 7%? Czy jeżeli poszczególne pozycje zamówienia (umowy) na roboty w budynku mieszkalnym przewidują pełny zakres wykonywanych robót montażowych wraz z zakupem materiałów (materiały - okna, parapety + robocizna), wykonawca, w przypadku objęcia zamówieniem (umową) całego zakresu wykonywanej roboty może naliczyć jednolitą stawkę VAT zastosowaną do prawidłowo zidentyfikowanej roboty budowlanej wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych PKOB- 11 - VAT 7 %? Czy fakturować klientowi odrębne pozycje na materiały (zidentyfikowane wg PKWiU) okna - stawka VAT 22%, parapety - stawka VAT 22%, oraz odrębną pozycję na robociznę (wymianę okien, wymiana ) - usługi wg PKOB 11- stawka VAT 7%? Wydaje się, że odrębne opodatkowanie materiałów (stolarki, itp.) wg stawki VAT 22% i odrębne opodatkowanie robocizny w budynku mieszkalnym (np. demontaż, montaż) wg stawki VAT 7% wystąpi w przypadku gdy zamówienie (umowa) jednoznacznie wyodrębnia cenę dostarczenia poszczególnych materiałów (okna, parapety, itp.) i cenę robocizny.

Porada prawna

Artykuł 41 ustęp 2 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 1 maja bieżącego roku, przewiduje dla czynności i towarów określonych w załączniku numer 3 do ustawy stawkę podatku w wysokości 7 %.

Art. 41 ust. 2 stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednocześnie w ustępie 12 tegoż artykułu ustawodawca nakazuje stosować stawkę 7 % do czynności z poz. 161 załącznika numer 3, w razie spełnienia warunków określonych dla budownictwa społecznego w odrębnych przepisach.

Art. 41 ust. 12 stanowi, że stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.

Czyli, jeśli podatnik wykonuje czynności na rzecz budownictwa społecznego, o których mowa w poz. 161 załącznika numer 3 do ustawy, to powinien stosować stawkę 7 %. W przeciwnym wypadku - usługi nie w ramach budownictwa społecznego - stawka będzie wynosić 22 %.

Zapis w poz. 161 załącznika numer 3 precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem „czynności” użytym w ustępie 12 artykułu 41. Są nimi: dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych lub ich części. Ustawodawca dodał do tego oznaczenie PKOB 11, po sformułowaniu „budynków mieszkalnych” na potrzeby ustalenia co podatnik ma uznać za budynek mieszkalny, a co nim nie będzie, gdyż stawka preferencyjna (7 %) nie dotyczy lokali użytkowych. Definicje przyjęte w PKOB nie dotyczą czynności związanych z budowaniem, remontem czy przebudową budynków mieszkalnych, lecz samego określenia co nim jest bądź nie jest.

Załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług poz. 161

Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego

Czyli, jeśli podatnik wykonuje czynności wymienione w poz 161. załącznika numer 3, może zastosować stawkę preferencyjną tylko w stosunku do tych czynności. Natomiast sama sprzedaż materiałów związanych z tymi czynnościami nie będzie już mogła być tą stawką objęta.

Inaczej mówiąc, sytuacja przedstawiona przez Państwa w jednym z pytań, w której traktujecie jako „jedność” pod względem podatkowym świadczenie usługi remontowej wraz ze sprzedażą materiałów (tu: parapetów), stosując 7% stawkę podatku od towarów i usług, będzie nieprawidłowa.

Inne pytanie, które zakłada rozbicie na fakturze, sprzedaży materiałów wg 22% i wykonanych czynności wg 7%, jest prawidłowe. Rzeczywiście problemem mogą być umowy i zamówienia przygotowane pod rządami „starej” ustawy, gdzie takie rozbicie nie było konieczne. Niestety, jedyne co Państwo możecie uczynić, w przypadku braku możliwości dokonania podziału, to renegocjacja warunków umowy na potrzeby prawidłowych rozliczeń z fiskusem. Argumentując konieczność zmiany umowy wobec zamawiającego możecie Państwo powołać się na przepisy prawa podatkowego odnoszące się do odpowiedzialności podatnika w prawidłowym odliczaniu podatku od towarów i usług. Prawidłowe rozliczenie z tytułu podatku od towarów i usług leży w interesie obu stron - wykonawcy i zamawiającego.

Zobacz także:

 

Komentarze: Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6
  • 4
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.