Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem na chorobowym - opinia prawna

Stan faktyczny

Czy a jeśli tak, to kiedy i jak mogę zwolnić pracownika przebywającego aktualnie na zwolnieniu lekarskim 170 dzień? Proszę o poradę z podaną podstawą prawną.

Podstawa prawna:

  • Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (tekst jednolity z dnia 23 grudnia 1997 r., Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami) - w dalszej części porady - k. p.

  • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 31 poz. 267) - w dalszej części porady - ustawa o świadczeniach.

    Porady prawne

Opinia prawna

Zasada ochrony pracownika przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyrażona w przepisie art. 41 k. p. doznaje wyjątku (zgodnie z postanowieniem tego przepisu) w sytuacji, gdy nieobecność pracownika spowodowana chorobą przedłuża się ponad określony w przepisie art. 53 k. p. czas i kiedy możliwym staje się rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 k. p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

  1. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

    • dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,  

    • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, 

  2. w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.  

Jeśli Pański pracownik był u Pana zatrudniony przez okres krótszy niż 6 miesięcy (to jest: od momentu zatrudnienia do momentu kiedy wystąpiła niezdolność do pracy upłynął czas krótszy niż 6 miesięcy) wówczas będzie mógł Pan rozwiązać z nim umowę o pracę jeśli niezdolność do pracy będzie trwała dłużej niż 3 miesiące. W takiej sytuacji po upływie 3 miesięcy niezdolności pracownika do pracy będzie Pan mógł rozwiązać z nim stosunek pracy.

W sytuacji gdy Pański pracownik, zanim wystąpiła niezdolność do pracy, był u Pana zatrudniony co najmniej 6 miesięcy będzie mógł Pan rozwiązać z nim umowę o pracę, gdy jego niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

A niezależnie od długości zatrudnienia u danego pracodawcy po upływie wskazanych okresów, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Łączny okres pobierania wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy i zasiłku wynosi 182 dni. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane jest przez zakład pracy przez okres nie dłuższy niż 33 dni w roku kalendarzowym (art. 93 k. p.), natomiast okres pobierania zasiłku chorobowego nie może być dłuższy niż 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 270 dni (art. 9 ust. 1 ustawy o świadczeniach). Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego. (art. 12 ust. 1 ustawy o świadczeniach).

Jeśli więc Pański pracownik zanim stał się niezdolnym do pracy pracował w Pańskim zakładzie pracy co najmniej 6 miesięcy wówczas będzie mógł Pan rozwiązać z nim umowę o pracę po upływie 182 dni nieobecności w pracy z powodu choroby a jeśli pracownik będzie pobierał świadczenie rehabilitacyjne dopiero po upływie dodatkowych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

W obu przypadkach (opisanych jako 1 a i b, oraz 2) będzie mógł Pan rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresów wypowiedzenia, co oznacza, że umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem, w którym oświadczenie o rozwiązaniu umowy dotrze do pracownika tak że będzie mógł zapoznać się z jego treścią.

Należy jednak zwrócić uwagę, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (art. 53 § 3 k.p.). Jeśli więc dla przykładu nieobecność pracownika w pracy spowodowana jego niezdolnością do pracy trwała 4 miesiące nie będzie mógł Pan rozwiązać z takim pracownikiem umowy o pracę na podstawie art. 53 § 1 k. p. już po ustaniu niezdolności i powrocie pracownika do pracy. Innymi słowy z przewidzianej w omawianym przepisie możliwości rozwiązania umowy o pracę może Pan skorzystać tak długo jak długo pracownik będzie pozostawał niezdolny do pracy. Po ustaniu niezdolności do pracy i stawieniu się pracownika w zakładzie pracy nie będzie mógł Pan rozwiązać z nim umowy o pracę z uwagi na długi okres niedyspozycji spowodowanej chorobą.

Ponadto należy zwrócić uwagę na przepis art. 53 § 5 zgodnie, z którym pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika