Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

Stan faktyczny

Złożyłam pozew do sądu pracy przeciwko byłemu pracodawcy o wypłatę części wynagrodzenia (nagrody). W odpowiedzi otrzymałam zawiadomienie o terminie rozprawy oraz odpowiedź na mój pozew sporządzoną przez adwokata pracodawcy, który działając w imieniu pozwanego wnosi o ddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie zasadzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów postępowania w tym 5000 zł kosztów adwokackich. Ponieważ obawiam się, że nie będę miała szans na wygranie sprawy bez pomocy adwokata, chciałabym wycofać sprawę z sądu. Czy w tym wypadku istnieje ryzyko, że były pracodawca ma prawo domagać się zwrotu kosztów za wynajęcie adwokata na drodze sądowej? Czy sad może mnie obciążyć dodatkowymi kosztami?

Opinia prawna

Opisany przez Panią stan faktyczny wskazuje na to, iż mamy do czynienia z sytuacją kiedy nie odbyła się jeszcze rozprawa a trwa wymiana pism procesowych (są to pisma przygotowawcze) między Panią a Pani przeciwnikiem procesowym - pozwanym. W związku z tą wymianą pism procesowych możemy stwierdzić, że nastąpiła tzw. zawisłość sporu. Oznacza to, że do cofnięcia pozwu znajdzie zastosowanie przepisy art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego a dotyczący cofnięcia pozwu zgodnie, z którym dla cofnięcia przez Panią pozwu będzie wymagana zgoda pozwanego. Stanowi on mianowicie: „Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku”. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przez pojęcie: „aż do rozpoczęcia rozprawy” rozumie się czas od wniesienia pozwu do wdania się w spór co do istoty sprawy na rozprawie. Jak wyżej wspomniano w związku z wymianą pism procesowych i wniesienia odpowiedzi na pozew nastąpiło wdanie się w spór. W konsekwencji może więc Pani cofnąć pozew jednak jedynie za zgodą pozwanego. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa (art. 203 § 2 zd. 1 k.p.c.), poza obowiązkiem zwrócenia pozwanemu kosztów procesu. Tak więc, co się tycz kosztów zastępstwa procesowego pozwany może zażądać przyznania mu przez sąd od Pani tych kosztów mimo cofnięcia pozwu. Zgodnie bowiem z art. 203 § 2 zd.

2: „Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.” Na koszty należne pozwanemu składają się z reguły koszty zastępstwa procesowego (wynagrodzenie adwokat, radcy prawnego) oraz zwrot kosztów biegłych jeśli tacy byli powoływani.

Jeśli do cofnięcia pozwu dojdzie poza rozprawą (tak jak to może mieć miejsce w Pani przypadku) zastosowanie znajdzie art. 203 § 3 k.p.c., w myśl którego przewodniczący odwoła wyznaczona rozprawę i o cofnięciu pozwu zawiadomi pozwanego. Pozwany zaś w terminie dwutygodniowym może złożyć wniosek o przyznanie mu kosztów.

Istnieje jednak możliwość podjęcia próby porozumienia się i negocjacji z pozwanym przez zaproponowanie mu w zamian za cofnięcie przeciwko niemu pozwu zrzeczenie się przez niego kierowanych względem Pani roszczeń o pokrycie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Można to zrobić na rozprawie.

Dla pełności opinii należy jednak zwrócić uwagę na przepis art. 469 k.p.c., który znajduje zastosowanie wyłącznie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgodnie z którym: Sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenia się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas gdy czynność ta naruszałaby słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego. Oznacza to, że nawet jeśli za zgodą pozwanego cofnie Pani pozew sąd stwierdzając, że narusza to Pani słuszny interes uzna jego cofnięcie za niedopuszczalne wtedy też postępowanie będzie toczyło się dalej.

Zobacz także:

 

Komentarze: Wycofać pozew przeciwko pracodawcy - opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 6
  • 6
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Lukasz

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna.Warto skorzystać z usług E-PRAWNIK. Gorąco polecam potrzebującym fachowej porady
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujaca opinia.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo obszerną i profesjonalną opinię, która jest poparta dużą ilośćią przepisów. Bardzo pomoże mnie w dalszym postępowaniu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i polecam innym. Pozdrawiam wszystkich pracowników. Krystyna.
  • Kińczyk

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię,jest mi bardzo pomocna,polecam wszystkim.
  • Zofia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za tak szybkie przygotowanie opinii i pisma.Wasz zespół Prawników jest tak żetelny i odpowiedzialny. Ja was oceniam na szóstkę .Polecam wszystkim. Dziękuję,Dziękuję!!!! Pozdrawiam wszystkich Prawników.Zofia
  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane