Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

Stan faktyczny

Jako zakład pracy otrzymujemy nakazy komornicze do dokonania potrącenia z wynagrodzeń pracowników i przesłania /na czasami dwa różne konta/ - kwot stanowiących spłatę zobowiązań pracownika. Jak dokonać obciążenia pracownika bądź komornika opłatami za te przelewy, które są dla nas stale rosnącym kosztem; na jakiej podstawie prawnej oprzeć to zachowanie; jesteśmy jednym z zakładów jednoosobowej spółki skarbu państwa.

Opinia prawna

I. Zgodnie z art. 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego komornik ma prawo wezwać zakład pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:

 • bądź przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie,
 • albo przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

Komornik poucza zarazem zakład pracy o skutkach niezastosowania się do wezwania. Stosownie do okoliczności komornik może wezwać zakład pracy do przekazywania mu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio o czym stanowi art. 881 § 4 KPC. Z powyższego przepisu jasno wynika, że komornik może nakazać zakładowi pracy (bez względu na jego formę prawno - organizacyjną) przekazywanie danej części wynagrodzenia na wskazany przez komornika rachunek bankowy, lub również na kilka takich rachunków. W przypadku gdyby zakład pracy zaniedbał obowiązków przesyłania danej części wynagrodzenia na wskazany przez komornika rachunek lub w inny sposób naruszył obowiązki wynikające z zajęcia bądź dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę. Ponadto zgodnie z art. 882 KPC zakład jest zobowiązany do informowania komornika o wszelkich zmianach następujących okoliczności: zmiany wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów; złożenia oświadczenie o rodzaju przeszkód uniemożliwiających wypłatę, a w szczególności podanie, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Za niedochowanie tego obowiązku komornik obligatoryjnie wymierza osobie odpowiedzialnej w zakładzie pracy za przekazywanie wynagrodzenia grzywnę w wysokości 500 złotych.

II. Istotną kwestią dla każdego zakładu pracy, na który został nałożony obowiązek przekazywania części wynagrodzenia na wskazany przez komornika rachunek (rachunki), jest sprawa kosztów z tym związanych. Problem ten jest częściowo regulowany rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników (Dz. U.  1968 roku Nr 10, poz. 52 z ze zm.). Paragraf 108 rozporządzenia określa obowiązki zakładu pracy, w którym nastąpiło zajęcie wynagrodzenia za pracę. Należy jednak odróżnić osobę dłużnika, którą jest osoba zobowiązana do świadczeń, od osoby dłużnika zajętej wierzytelności, którym jest w tym przypadku zakład pracy. Kolejny paragraf tego rozporządzenia reguluję kwestię kosztów związanych z przekazaniem środków z zakładu pracy do osoby upoważnionej. Zgodnie zatem z paragrafem 109 cytowanego rozporządzenia wzywając dłużnika zajętej wierzytelności (a więc zakład pracy), aby należne świadczenia przekazywał lub wypłacał bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, komornik zaznaczy, że koszty przesyłki obciążają dłużnika. Należałoby zatem przyjąć, że koszty przelewów każdorazowo obciążają dłużnika (tj.: pracownika). Zgodnie z § 4 art. 881 KPC komornik może również wezwać zakład pracy do przekazywania mu zajętego wynagrodzenia bezpośrednio, co stało się obecnie prawie regułą. W związku z tym można przeprowadzić interpretację zgodnie, z którą również w takim przypadku koszty przekazania zajętej części wynagrodzenia obciążają dłużnika (pracownika). Gdyby ustawodawca chciał obciążyć tymi kosztami np. komornika to powinien był uregulować to w ustawie o komornikach i sądowych i kosztach egzekucji (Dz. U. z 1997 roku Nr. 133, poz. 882 ze zm.). Uregulowane tam zostały tylko koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym będące wydatkami komornika tj. pochodzące z jego rachunku bankowego.

 

Komentarze: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

 • Anna 2017-04-27 18:11:06

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  ja mam pytanie też w sprawie zajęcia komorniczego mam 4 dzieci dostaje piećset plus rodzinne i alimenty oraz mojego partnera wynagrodzenie za prace i tez mi zajał konto bankowe i czy może ściagnąć komornik mojego partnera wynagrodzenie i ile procent

 • ewa 2016-07-14 15:00:36

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Pisze ewa.czy komornik moze pobrac wynagrodzenie ,za staz,prace zlecona za prace dluznika na poczet swoich zaspokojen naleznosci (oplata komornicza)jak ma to regulowane za posrednictwem blankietu bankowego przez 2dluznika w systemie rata miesieczna.

 • Aleksandra 2016-02-11 15:47:22

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Mam pytanie jeżeli umówiłam się z Komornikiem że będę dobrowolnie spłacać należności dlaczego zajął mi całą wyplate pomimo spłacenia rat

 • Pani K. 2016-01-06 12:53:10

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Czy komornik może r?wnież zabrać pieniądze z trzech tygodni pracy na umowę zlecenie zabiera mi 60% z całego miesiąca roboczego

 • Łukasz 33 lata 2015-05-24 01:46:38

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Zarabiam 1750 brutto to jest 1380 zl na ręke ostatnio dostalem 518 zl czy komornik moze zabrac 60% z 1380 na reke co zrobic prosze o pomoc

 • bzik 2015-05-10 11:53:23

  Zajęcie komornicze na kredycie A inne kredyty

  Witam, mam komornika na 1 kredycie i oprócz tego regularnie splacam kredyt hipoteczny aby niestracic mieszkania. Moje dochody to 2600zl netto a męża to 3600zl netto. Obydwa kredyty są nasze wspólne. Moje pytanie brzmi ile komornik może nam zająć z wypłaty za ten jeden kredyt jeżeli splacamy jeszcze inne kredyty?

 • to ja 2015-04-13 19:33:41

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  nic mi z tego dupa jak nie ma żadnych odpowiedzi. Pieprzenie w banie

 • michał 2015-03-03 19:35:44

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam mój zakład pracy przesłał komornikowi zajecie mojej pensjii zgodnie z dokumnetami które wysłała księgowa zrobiła to na 3 dni wczesniej przed moim dniem wypłaty , zajęcie miało zostać rozbite na 2 raty i miało być wysłane na konto kancelarii komorniczej, na poświadczenie mam dokumenty przesłane z zakładu pracy i odbiór od komornika pokwitowany listem. Moje konto osobiste zostało zablokowane jako że dostałem 2 dni wczesniej duzy przelew i wynagrodzenie komornik ściągnoł mi resztę wypłaty z konta bankowego. NIestety nie udało się skontaktowac z pania komornik bo była dopiero w środe a bank przelał mi reszte moich pieniedzy z wypłaty w poniedziałek rano. W pismie do zakładu pracy nie było mowy o jakimkolwiek zajęciu konta bankowego, bo ja nie dostałem dokumentów od komornika odebrałem je dopiero w dniu w którym bank wysłał mu reszte moich środków z konta tj w poniedziałek. W tym momencie zostałem bez jakich kolwiek środków do zycia na cały miesiac a musze brac leki i od tego jest uzaleznione moje zdrowie, raczej jego poprawa.Co w tymj wypadku przy problemach z wątroba i lekami na rozrzedzenie krwi bo grozi mi w kazdej chwili zawał jest chyba niemozliwe. Nie zdołam tez zapłacić następnych rat i w tym momencie zblizam się do nastepnych egzekucjii jako że nie dotrzymałem terminów na które się umawiałem. Musze niestey wszędzie chodzic prywatnie bo nasza służbe zdrowia to jest tragedia.

 • DOLORES 2015-02-16 17:09:43

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  mam zajęce komornicze w zakladzie pracy należność główna 13383,33 odsetki od22.09.2010 960,67 razem z wszystkimi koszty egzekucyjne 18879,29 w przypadku zwłoki odsetki w wysokości 7,33dziennie zaklad pracy potrąca mi z wypłaty już od 4,5roku spłaciłam już pomad 24000tysiące ile jeszcze bedzie mół komornik mi odciągać lub co mogę zrobić aby komornik dał mi spokuj gdyż nalicza sobie że mam spłacić mu jeszcze 12000tys skąd mu się to bieże proszę o pomoc

 • Bozena 2014-10-01 10:58:31

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam mam pracownika który zarabia 1680zł miesiecznie i dodatkowo pracuje w naszej jednostce na umowe zlecenie zarabia ok 8010 zł miesięcznie czy mam potracac zadłuzenie komornicze.

 • Joanna 2014-04-25 13:06:56

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Proszę o poradę moj maz ma potrącenia komornicze z wynagrodzenia trwa to już dość długo, kadrowa nie chce mu udzielić informacji twierdząc ze nie ma takiego obowiązku, Jak zaniosl potwierdzenie ze o zakonczeniu jednego z kredytow to i tak stwierdzila ze to ja nie obchodzi i ze nadal bedzie placil bo ma kredyty w 10 roznych bankach a podać danych do komornika tez niechce podac zeby mozna się z nim skontaktować i dowiedzieć o co chodzi. Czy kadrowa ma obowiązek nie udzielanie mi informacji na temat mojego wynagrodzenia.??

 • BETI 2013-11-28 21:10:01

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  mam 2 komorników,zatrudniona jestem na najniższą czyli do ręki dostaję 1181,00.Opłaty które sa nie małe 2 komorników-musze zmienić pracę na lepiej płatną.Czy mogę złożyc pracodawcy wypowiedzenie i czy on może mi je podpisac?jestem zmuszona zmienić prace.zatrudniona jestem na czas nieokreślony.

 • elwira 2013-11-02 18:25:01

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  mąż ma Pobierane alimenta w kwocie 700 zł z Pensji, a teraz jeszcze komornik przysłał że będzie blokował mu konto gdzie wpływa jego reszta pensji, w kwocie 1400zł czy komornik ma Prawo zablokować tę wypłatę, bo słyszałam że najniższej krajowej nie ma prawa , dodaję że mąż spłaca komornikowi miesięcznie z tego powodu po 100zł. raty, za dług, proszę o pilną odpowiedź,

 • Bożena 2013-09-10 11:47:37

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  pracuję na umowę zlecenie, miesięczny mój dochód to 560 zł, na utrzymaniu mam 4 dzieci i niepracującego męża, komornik zablokował mi konto bankowe bo mam nie spłacone zadłużenie 2000, nie mam za co żyć i jak dojeżdżać do pracy 10 km. co mam zrobić jestem bez środków do życia błagam pomóźcie

 • Maria 2013-09-04 11:23:32

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam mam takie pytanie komornik zajal mnie i mezowi po 50 procent p rzyczym mamy z mezem jeszcze jeden kredyt pod hipoteke i nie bedziemy w stanie splacac czy jest takie prawo aby komornik nie pobieral chociaz z pensji meza pieniedzy on jest glownym kredytobiorca kredytu hipotecznego

 • Przemysław Surowy 2013-06-12 10:14:16

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam mam taka sytuacje,kilka lat temu wziałem kredyt ale mialem tez solidne zarobki, bo na konto wplywalo mi nawet do 4000 zł, splacalem kredyt nie bylo problemu,kilka lat pożniej ciezko zachorowałem (cukrzyca-insulinozależna) co skutkowalo dlugim pobytem w szpitalu i co za tym idzie spadło mi wynagrodzenie od tamtego czasu zarabiam 1100zł netto z tytułu umowy o prace.Miesiac temu zauważyłem blokade komornicza na swoim koncie i oczywiście cała moja pensja przepadla , a z tego co mi wiadomo nie można mi zabrać tych pieniedzy ponieważ sa wolne od zajecia i teraz niewiem co mam robic narazie na insuline sie zapozyczylem.Zapomniałem wspomnieć że mieszkam u rodziców i nie posiadam żadnego majatku.Gdy kontaktowałem sie z komornikiem żeby chociaz oddal mi 50% z tych pieniedzy , powiedział ze to nie on wydal decyzje o blokadzie tylko bank i on nic nie moze zrobic,kontaktowałem sie z bankiem ale oni mówia ze to zalezy od komornika , niewiem co mam robic. Napisałem odwolanie do banku po kontakcie z dzialem windykacji teraz czekam , tylko teaz niewiem jak mi dadza odmowna decyzje toz przed nastepna wyplata nie zdaze nic zrobic i bede musial chyba sie powiesic bo dluzszy czas bez insuliny to straszne cierpienie.Nie chodzi o to ze nie chce splacic dlugu w odwolaniu zadeklarowalem ze bede splacal po 500 zł. Byłem u siebie w zakładzie pracy żeby nie przelewali mojedo wynagrodzenia na konto tylko ze bede sam z kasy pobieral i tu jest problem bo jestem zatrudniony jako inwalida i firma straci dofinansowanie , zaproponowali napisanie skargi ale teraz sam juz niewiem na kogo bank czy komornik.Prosze o pomoc.

 • darek 2013-06-06 17:33:58

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - umowa zlecenie

  komornik zgodnie z prawem zajał mi 100% wynagrodzenia,wedle prawa ma racje,terazzłozyłem skarge na komornika,bo to mój jedyny dochód,czekam na pismo ze sadu;-)

 • anna 2013-05-21 16:38:04

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Jestem żyrantem , poszłam do pracy i mam pensje najniższą krajową 1600 brutto. Ile może zabrać mi komornik , i czy może to uczynić . proszę o informacje . ANNA

 • Krzysztof 2013-05-07 01:28:10

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Wykonywalem usluge w firmie tranportowej ,umowe mialem na 2 tygodnie.Czy komornik ma prawo zajac mi calosc wynagrodzenia za ta prace.W obecnej chwili nie pracuje

 • moni 2013-04-26 17:39:22

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam mam 28 lat mam zajete konto przez komornika zarabiam 1200 zl mam rodzinne 180zl dwoje dzieci czy ma mi to prawo zabrac i co mam zrobic zeby odblokowal mi konto.nawet nie zostalam powiadomiona ze weszedl mi no konto.

 • aga 2013-02-26 14:13:09

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam. Mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu o pracę.Zakład pracy przekazuje część mojego wynagrodzenia na konto komornika i jest z nim w stałym kontakcie. Resztę części wynagrodzenia wolna od zajęcia zakład przesyła mi na konto bankowe. od jakiegoś czasu komornik zablokował mi konto bankowe.Do tej pory korzystałam z kwoty wolnej i bank zezwalał mi na pobieranie środków. Obecnie po wykorzystaniu kwoty wolnej nie mogę korzystać ze środków nawet z części wynagrodzenia , które jest wolne od zajęcia. W sumie jestem bez środków do życia. W moim zakladzie nie mogę pobierać reszty wynagrodzenia do rąk własnych , ponieważ taki jest uklad zbiorowy zakladu, dlatego złożyłam oświadczenie aby pracodawca przelewał pieniądze tylko z tytułu wynagrodzenia, pomniejszone o zajęcie na konto mojej córki.W związku z tym mam pytanie. Czy muszę o tym informować komornika? Czy takie rozwiązanie będzie mozliwe? Pracodawca przyjał moje oświadczenie bez problemu na jakie konto ma przelewć mi połowę wynagrodzenia. Proszę o opinie prawną .Bardzo mi na tym zależy.

 • Małgosia 2013-02-21 19:37:19

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam!Pracuję na umowe zlecenie,komornik odebrał mi całe pobory za ostatni miesiąc 900zł,oraz zablokował konto na które wpływa również zaiłek rodzinny na troje dzieci 400zł.Zostałam pozbawiona środków do życia.Jestem od grudnia jedynym żywicielem rodziny,iż mąż stracił prace.Wynajmuję mieszkanie z którego pewnie zostanę na dniach wyrzucona,bo nie mam na czynsz,nie wspomnę już o jedzeniu.Nie wiem jakie pismo i do kogo skierować z prośbą o udostępnienie mi chodź zasiłku rodzinnego.Byłam u MOPS-sie,ale zasiłku nie mogę pobrać w kasie bo jest już w tym miesiącu (PODOBNO)za późno,ponieważ listy już zostały zrobione i pieniądze zostaną przelane na zablokowone konto,a do wypłaty zasiłku jest tydzień.Moim zdaniem nie chce się tym paniom w MOPS-sie i tyle.Komornik nie popełnia przestępstwa pozbawiając mnie środków do życia wedle prawa,więc mi i mojej rodzinie pozostaje umrzeć z głodu.Bo takie jest prawo!Mój dług o komornika to jest kwota 2000tys zadłużenie z karty kredytowej.Nie unikałam spłaty zadłużenia,poprostu sytuacja życiowa,problemy ze zdrowiem,brak pracy zmusiły mnie do nieregulowania pełnych rat.Wpłaty dokonywałam co miesiąc,różne kwoty w grudniu przestałam wpłacać całkowicie,bo nie miałam nawet 20zł,gdybym wpłaciła to nie kupiła bym chleba.I BANK wykorzystał ten moment,nie zwracając uwagi na moje pisma,prośby skierował sprawę do sądu,następnie komornika.Czy ktoś może mi pomóc,doradzić,co mam zrobić?

 • Małgosia 2013-02-21 19:37:15

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam!Pracuję na umowe zlecenie,komornik odebrał mi całe pobory za ostatni miesiąc 900zł,oraz zablokował konto na które wpływa również zaiłek rodzinny na troje dzieci 400zł.Zostałam pozbawiona środków do życia.Jestem od grudnia jedynym żywicielem rodziny,iż mąż stracił prace.Wynajmuję mieszkanie z którego pewnie zostanę na dniach wyrzucona,bo nie mam na czynsz,nie wspomnę już o jedzeniu.Nie wiem jakie pismo i do kogo skierować z prośbą o udostępnienie mi chodź zasiłku rodzinnego.Byłam u MOPS-sie,ale zasiłku nie mogę pobrać w kasie bo jest już w tym miesiącu (PODOBNO)za późno,ponieważ listy już zostały zrobione i pieniądze zostaną przelane na zablokowone konto,a do wypłaty zasiłku jest tydzień.Moim zdaniem nie chce się tym paniom w MOPS-sie i tyle.Komornik nie popełnia przestępstwa pozbawiając mnie środków do życia wedle prawa,więc mi i mojej rodzinie pozostaje umrzeć z głodu.Bo takie jest prawo!Mój dług o komornika to jest kwota 2000tys zadłużenie z karty kredytowej.Nie unikałam spłaty zadłużenia,poprostu sytuacja życiowa,problemy ze zdrowiem,brak pracy zmusiły mnie do nieregulowania pełnych rat.Wpłaty dokonywałam co miesiąc,różne kwoty w grudniu przestałam wpłacać całkowicie,bo nie miałam nawet 20zł,gdybym wpłaciła to nie kupiła bym chleba.I BANK wykorzystał ten moment,nie zwracając uwagi na moje pisma,prośby skierował sprawę do sądu,następnie komornika.Czy ktoś może mi pomóc,doradzić,co mam zrobić?

 • Dorota 2013-02-01 09:32:04

  Re: Zajęcie komornicze z przelewu z innego banku

  witam,mam konto w eurobanku raz na miesiąc mam przelew z innego banku w kwocie 600 zł czy komornik może mi zająć tą kwotę,jest to przelew z tytułu emerytury mojej mamy

 • JOANNA 2012-11-20 20:11:19

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  MOJA UMOWA ZLECENIE JEST PRZEDŁUŻANA CO TRZY MIESIĄCE OD 2 LAT. JEST TO MÓJ JEDYNY DOCHÓD. SAMOTNIE WYCHOWUJĘ TROJE DZIECI. MAM DŁUG W BANKU I KOMORNIK ODBIERA MI CAŁOŚĆ WYPŁATY. JAK NAPISAĆ WNIOSEK O ODBIERANIE MI MNIEJSZEJ KWOTY?

 • marcin 2012-11-04 14:26:22

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam. Komornik wysłał do mojego zakładu pismo o zajęciu wynagrodzenia przy czym kwota 1500 zł jest wolna od portąceń. I tu moje pytanie czy jest to kwota netto po odciągnięciu wszystkich składek czy jest to kwota brutto wynagrodzenia podstawowego

 • Anna 2012-09-17 17:32:07

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Proszę o informację jaką część wynagrodzenia z umowy zlecenia może zabrać komornik. Pracowałam przez 2 m-ce-wynagrodzenie brutto - 500,-zł. Na rękę ok. 360,-zł.

 • karolina 2012-08-06 13:41:21

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  co zrobic jezeli komornik dostaje z pracy przelewy na konto ktore podal a dodatkowo zablokowal konto bankowe na ktore wplywa druga czesc wyplaty.jak odzyskac srodki na zycie z przyslygujacej drugiej czesci wyplaty

 • janula 2012-08-03 22:34:15

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam, Proszę o informację,jeśli komornik przysyła informację o zajęciu komorniczym do zakładu pracy (nie z tytułu alimentów), a pracownik jest zatrudniony na kwotę 1500zl (brutto),czyli na rękę 1294,35 zl, to jak obliczyć ile wpłacać komornikowi. Kwota 1500zl jest wolna od zajęcia (informacje z pisma komornika). Jednakże po przejżeniu różnych tagów w internecie dowiedziałam się iż część dłużników ma odciągane z pensji różne kwoty. Proszę o pomoc - mam malutką firmę,a w niej dłużnika.Jak to wyliczyć?

 • Alina 2012-07-31 14:38:43

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam, Pracownik jest pedagogiem, dla którego jest robiona wypłat dwa razy. Jedna lista płac jest robiona na koniec miesiąca i na niej znajdują się nadgodziny, godziny zastępcze, godziny nocne wszelkie dodatki (bez podstawy),znajdują się tu także potrącenia L4, druga wypłata jest robiona na początek miesiąca i tu jest podstawa + dodatek za trudne warunki oraz wszelkie potrącenia (raty pożyczek, składki oraz ponownie L4). Moje pytanie brzmi: jeżeli jest konieczne potrącenie egzekucyjne dla komornika dla takiego pracownika to potrącenie robię tylko z listy na początek miesiąca tam gdzie jest podstawa czy także z listy dodatkowej??

 • ANNA 2012-07-12 09:03:08

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam jestem zatrudniona na umowę o prace mam wnagrodzenie netto okolo 1600zl kadrowa potrąca nakaz komorniczy a kwotę wolną zaklad przekazuje na konto kankowe ktore równiez zostało zajete przez komornika ,bank potrąca całą pozostałośc wynagrodzenia zostałam bez srodkow do życia,a jestem samotną matką wychowującą 12 letniego syna .prosze o porade czy komornik ma prawo do zajęcia calego wynagrodzenia nie zostawiając zadnych srodków z poważaniem ANNA

 • EDYTA 2012-05-18 08:36:31

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  WITAM,JESTEM ZATRUDNIONA NA CZAS OKRESLONY NA UMOWE O PRACE Z WYNAGRODZENIEM 1500 BRUTTO.KADROWA POTRĄCA MI PO OK.63 ZŁ NA RZECZ KOMORNIKA.CHCIAŁABYM WIEDZIEC CZY MOZE TAK ZROBIC?CZY W MOIM PRZYPADKU KWOTA 1500 BRUTTO, NIE JEST WOLNA OD POTRĄCEN?(NIE SĄ TO ALIMENTY TYLKO DŁUG BANKOWY)

 • Kama 2012-04-10 08:15:01

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Proszę o poradę mam potrącenia komornicze z wynagrodzenia trwa to już dość długo, kadrowa nie chce mi udzielić informacji twierdząc ze nie ma takiego obowiązku, jaka jest to kwota ani podać danych do komornika bym mogła się z nim zkontaktować i dowiedzieć o co chodzi. Czy kadrowa ma oboeiązek nie udzielanie mi informacji na temat mojego wynagrodzenia.??

 • keram 2012-01-31 18:05:48

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Mam zadluzenie z tytulu swiadczen alimentacyjnych wyplacanych przez ZUS mojej bylej zonie.Poniewaz nie moglem nigdzie znalesc pracy nie splacalem funduszu.Teraz po otrzymaniu pracy dostalem nakaz komorniczy do potracenia z mojego wynagrodzenia az 3/5 .Czy az tyle mam miec potracane gdy zarabiam netto 1050 zl miesiecznie i nie place juz zadnych alimentow

 • jola 2012-01-28 22:30:37

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam maz zarabia 3800 na reke dostal 1200 reszte komornik maz poszedl do ksiegowej z pytaniem dlaczego az tyle zajecie brzmi proc. wytlumaczyla mu ze pensja jest dzielona na pol wiec p. komornik dostaje pol a dopiero z meza polowy sa odciagane wszystkie skladki jak to jest przeczytalam na forum ze juz po odciagnieciu wszystkich skladek suma ktora zostaje jest dzielona na pol

 • danka 2012-01-27 16:04:04

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  jaka sume moze zabrac komornik z zasadniczej pensij 1317

 • Marta 2012-01-10 23:04:25

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam! Pracuje na 1/2 etatu na umowe o prace mam stawke godzinowa - 8zl brutto komornik zajal mi pobory w kwocie 170zl czy ma prawo az tyle mi sciagac? Czy jest jakis przepis lub paragraf ktory moze zmniejszyc ta kwote?

 • adam 2011-12-15 10:04:07

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  mam na umowie 1400zł brutto ile możę mi zabrać komornik

 • Daniel 2011-10-12 11:55:05

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam mam zajęcie komornicze a zarabiam 1317zł brutto taka kwote mam na umowie prosze mi powiedzieć ile może mi pensji zająć komornik

 • miuu 2011-09-12 22:40:42

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  czy komornik moze zajac najnizsza krajowa samotnej matce? czy z tego tytulu moge sie ubiegac o podwyzszenie tej kwoty bo 1300 to jet przeciez najnizsza krajowa na przezycie jednej osoby a nie 3

 • Piotr 2011-08-31 16:06:09

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  witam,powstały zaległosci w spółdzielni mieszkaniowej,zlicytowano już nasze mieszkanie za pośrednictwem komornika,ale zadłużenie w dalszym ciągu jest duże,mamy dwójke dzieci,komornik zajął z tego tytułu moją pensję( część-50%) i do wczoraj powiedzmy że było ok,ale małżonka która zaczęła pracę 3 miesiące temu,również otrzymała informację o zajęciu komorniczym jej poborów w wysokości 50 % na rzecz tej samej spółdzielni,posiadamy również wspólny kredyt hipoteczny z którym zalegamy,czy komornik ma prawo zająć nam obojgu pobory do tej samej sprawy?? w tej chwili wynajmujemy mieszkanie ,do tego dziecko chore na astmę oskrzelową,i nie mamy środków do życia,jak to jest możliwe ,że chcą zniszczyć człowiekowi życie,przecież wystarczy że z moich poborów pobierają połowę zarobku,nie uchylam się od tego obowiązku,proszę o odpowiedź ,ewentualnie poradę co jeszcze mozemy w tej sprawie zrobić ,żebym nie musiał zacząć kraść ,żeby wyżywić i ubrać dzieci,a przecież juz pracuje uczciwie i nie mieszkam w willi ani nie jeżdże luksusowym autem.pozdrawiam

 • gosia 2011-07-12 19:53:24

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam. Zarabiam 4300 brutto, mam 7 zajęc komorniczych czy w tym przypadku pracodawca może mi zająć część wynagrodzenia do kwoty 1032,34(netto)? czy tylko 50% mojej pensji? Czy składka na grupowe ubezpieczenie jest ściągana przez pracodawcę przed czy po potrąceniu komorniczym.

 • Marta 2011-07-11 21:44:27

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Mąż tylko pracuje,ja zajmuję się trójką naszych dzieci,najmłodsze ma 9 miesęcy i wadę oddechowo-krążeniową,czy jest jakieś światełko w tunelu żeby komornik odstąpił od pobierania długu męża z jego wypłaty?na życie i rachunki mamy 700zł. Błagam pomocy!!

 • adam 2011-06-20 23:04:55

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  mam pt jak ma wygladac wniosek od pracodawcy o umorzenie zajecia wyplaty pracownika przez komornika bo pracownik ma najnizsza krajowa i nie jest wstanie potracac 50% z wyplaty gdy 1032,34zl jest wolne od potracen? a netto wychodzi pracownikowi na miesiac 984,15zl

 • BEATA 2011-06-06 19:19:17

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  jestem samotą matką . Mam dwójkę uczących sie dzieci. Czy komornik ma prawo zająć mi całą wypłatę? pracuję na umowe zlecenie ALE CZY MAJĄ TAKIE PRAWO?

 • Janusz 2011-05-14 11:54:05

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Pracuję na umowę-zlecenie,ile może mi komornik zabrać z pensji(1200netto).Zalegam z alimentami ok.7000pln.

 • Tenia 2011-05-13 15:18:43

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Proszę o informację .Jakie części wynagrodzenia za pracę podlegają zajęciu komorniczemu.Zaznaczam nie są to alimenty. Praca jest na umowę.Czy zajęciu komorniczemu podlegają również nadgodziny ,praca w dni wolne tzw 100% oraz nocki. Mój mąż spłacał komornikowi zadłużenia od ok 2 lat po 500-800 zł m-cznie na co ma potwierdzenie .Obecnie zadłużenie powinno być już spłacone natomiast w dniu wczorajszym okazało się że dość, że komornik nić nie spłacił to zadłużenie wręcz przeciwnie jeszcze się powiększyło.Pracodawca potrącał wszystko co się dało czyli zostawiał nam do życia tylko najpierw 900 zł a obecnie 1034zł .Ja nie pracuję ze względu na wiek i mamy na utrzymaniu jeszcze córkę uczącą się.proszę o radę co możemy z tym zrobić.pozdrawiam

 • RVM 2011-02-19 16:09:39

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  PROSZE O INFORMACJE-JAKA CZESC WYPLATY ZA PRACE[UMOWA O PRACE] MOZE ZAJAC KOMORNIK? CZY DOTYCZY TO TYLKO CALEGO ETETU,CZY TAKZE NP.DODATKOWEGO[UMOWA O, PRACE[1 1/2 ETATU]

 • Asia 2010-07-20 16:54:43

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  czy komornik może zająć najniższą krajową pensje samotnej matce?

 • justyna 2010-06-04 13:49:28

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  dzień dobry.jestem w trudnej sytuacji, mam 21 lat i mieszkam jeszcze z rodzicami. pracuje ale umowę mam jeszcze do końca tego roku. towarzystwo budownictwa spolecznego obciążyło mnie spłaceniem długu za mieszkanie wraz z wyskością opłat sądowych w wysokości prawie 2700 zł. głównymi najemcami są moi rodzice. zostało wszczęte w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne 4 dni temu. w firmie w której pracuję jestem odpowiedzialna za otwiranie korespondencji więc pisma o mojej egzekucji komorniczej szefostwo jeszcze nie dostało, jeśli im to dam to stracę pracę. zarabiam 1500zł brutto. ile z tego może mi zabrać komornik? i czy postępowanie egzekucyjne za długi rodziców obciążające mnie są zgodne z prawem? co mogę zrobić? czy jest jeszcze dla mnie ratunek ? czy sprawa jest już przesądzona? bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co robić i przede wszystkim czy mam pokazać pismo o egzekucji szefostwu? proszę o radę

 • tomek90 2010-05-26 12:13:29

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  czy komornik miał prawo zablokowac środiki na koncie jesli sciaga juz z wynagrodzenia jestem teraz bez środków do życia bo kwote wolna od potrącej tez zblokował na koncie

 • Agata 2010-03-23 09:31:39

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  jestem matka wychowująca 2 dzieci w wieku szkolnym zarabiam 1250 zl netto czy komornik moze zajac mi pensjie

 • jarek 2010-03-19 17:09:48

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Witam.Mam zajęcie komornicze z wynagrodzenia za pracę.Byłem żyrantem u mojej matki,która nie spłaciła kredytu.Czy komornik może zająć mi jako żyrantowi część wynagrodzenia/i jaką część/.

 • Janek 2010-02-15 21:45:13

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Jezeli mam zajecie komornicze czy moge byc zyrantem , w urzedzie pracy znajomy chce wziac pieniadze na otwarcie firmy

 • Janek 2010-02-15 21:09:44

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  Jezeli mam zajecie komornicze czy moge byc zyrantem , w urzedzie pracy znajomy chce wziac pieniadze na otwarcie firmy

 • basia 2010-02-05 09:06:31

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  dostałam zajęcie wynagrodzenia pracownika przez komornika. Dochód jego to 2000zł brutto. Jaką kwotę powinnam potrącać. (Zadłużenie z niespłaconego kredytu.)

 • ewa 2010-02-01 22:54:17

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  co mam zrobić pomimo nakazu komornika pracodawca nie potrąca alimentow

 • paka 2010-01-03 19:44:41

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  czy komornik może wejśc na wypłate jeżeli kobieta jest w ciąży???

 • jola 2009-09-10 19:20:28

  Re: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

  otrzymałam zaecie komornicze na pracownika z wynagrodz.brutto 2.500.- jaka kwote moge mu potracic nie jest to zajecie alimentacyjne


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane