Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

Strona 1 z 4

Stan faktyczny

Za kilka miesięcy urodzę dziecko. Ojciec dziecka nie jest moim mężem. Był moim narzeczonym, jednak rozstaliśmy się, właściwie nie utrzymujemy ze sobą żadnych kontaktów. Mój były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje, jak to się mówi "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" przynosi mu większe dochody. Ojciec dziecka nie wyrzeka się go, chce je po urodzeniu uznać. Chciałabym dowiedzieć się, czy możliwe jest ustalenie alimentów z pominięciem sądu. Zależy mi na czasie i zabezpieczeniu dzidziusia nie tylko ze swojej strony (nie należę do osób majętnych, jestem nauczycielem w szkole podstawowej), a poza tym, boję się, że przez pracę "na czarno" mogłabym uzyskać bardzo niskie alimenty albo żadne, skoro były narzeczony nie może przedstawić żadnych papierów z miejsca pracy, bo jego pracodawca zatrudnia go nielegalnie. Wiem, że można po prostu "dogadać się", ale (nauczona wcześniejszymi doświadczeniami) nie ufam byłemu partnerowi. Czy jest możliwe sporządzenie pisma (i podpisanie go przeze mnie i ojca dziecka w obecności prawnika albo świadków...?), które miałoby wartość prawną, a na podstawie którego ojciec dziecka byłby prawnie zobowiązany do płacenia alimentów, których wysokość razem byśmy uzgodnili? A gdyby ojciec dziecka nie wywiązywał się, pomimo podpisania takiego pisma, z obowiązku świadczenia alimentów, to czy takie pismo mogłoby być ważne jako dowód w sądzie? Jeżeli sporządzenie takiego pisma czy umowy nie jest możliwe, to jak szybko powinnam złożyć papiery do sądu rodzinnego i jakie to miałyby być papiery? Jak powinno wtedy wyglądać moje postępowanie? Co zrobić, jeśli ojciec dziecka będzie uchylał się od stawienia w sądzie, od płacenia alimentów? Zastanawiam się, co będzie lepsze dla mojego dziecka: nazwisko moje czy ojca? Jakie korzyści da dziecku nazwisko ojca? Wolałabym dać swoje, ale postąpię tak, aby było korzystniej dla dziecka, dlatego chciałabym dowiedzieć się, co byłoby lepsze dla niego.

Opinia prawna

Uznanie

Dziecko można uznać już w momencie poczęcia. Zatem, jeżeli ojciec dziecka jest skłonny go uznać można to zrobić już teraz. Wynika to z art. 75 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 25 lutego 1964 r.

(Dz. U. 1964r. Nr 9, poz.59 z późniejszymi zmianami), który stanowi, że można uznać dziecko nawet nie urodzone, jeżeli zostało już poczęte. Uznanie dziecka może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed sądem opiekuńczym (art. 79 § 1 k.r.o.). W przypadku składania oświadczenia o uznaniu dziecka, można je złożyć w każdym urzędzie stanu cywilnego (art. 14 ustawy o aktach stanu cywilnego). Na uznanie dziecka poczętego potrzebna jest także zgoda matki (art. 77 § 2 k.r.o.). Zgoda ta może być wyrażona bądź przed uznaniem, bądź jednocześnie z nim, bądź w ciągu trzech miesięcy od daty uznania (art. 78 § 2 k.r.o.). Istnieją trzy formy wyrażenia zgody matki na uznanie jej dziecka, z których dwie polegają na złożeniu odpowiedniego ustnego oświadczenia przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub przed sądem opiekuńczym, a trzecia pisemna polega na złożeniu podpisu urzędowo poświadczonego na dokumencie obejmującym treść oświadczenia o wyrażeniu wspomnianej zgody (art. 78 § 1 k.r.o.). Najbardziej korzystnym i najmniej czasochłonnym byłoby dla Pani udanie się wraz z ojcem dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego i jednoczesne złożenie odpowiednich oświadczeń przed kierownikiem Urzędu.

Alimenty

Ustawowy obowiązek alimentacyjny ojca nie będącego mężem matki można rozdzielić na dwie części. Po pierwsze jest to obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Art. 133 k. r. o. stanowi, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Obowiązek ten powstaje z chwilą urodzenia się dziecka, a ustaje zasadniczo, gdy dziecko może samodzielnie się utrzymać. Ważne jest, że uzyskanie przez dziecko pełnoletności nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny rodziców, istotna jest zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Nie jest określone, że rodzice zobowiązani do alimentacji muszą być małżeństwem. Obowiązek alimentacyjny ciąży wobec dziecka na każdym z nich, niezależnie z którym z rodziców dziecko pozostaje, czy też który z rodziców zajmuje się jego wychowaniem. Obowiązek alimentacyjny nie jest uzależniony od faktycznych dochodów rodzica. Dla obowiązku tego decydujące są same możliwości zarobkowe danej osoby (np. wykształcenie, posiadane umiejętności, przyuczenie do zawodu itp.), a nie konkretna kwota uzyskiwanych przez zobowiązanego do alimentacji dochodów.

<>

 

Komentarze: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

 • justyna 2012-04-26 13:42:31

  Re: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  w roku 2001 z partnerem wzięliśmy ślub byłam wtedy w 5miesiącu ciąży mąż uznał dziecko po pół roku trafił do więzienia nie interesował się dzieckiem wogóle podałam go o alimenty -alimenty płaci mi państwo w roku 2007 była rozprawa rozwodową. Teraz dziecko ma 9lat wniosłam o podwyżkę alimentów gdy były mąż się dowiedział wpadł w szał postanowił wnieść wniosek do sądu o to że córka nie jest jego dzieckiem. Czy może ? Jakiej będą konsekwencje? Dodam że jest w związku małżeńskim z inna kobieta a ją mam partnera -proszę o odpowiedź. Czy mogę stracić alimenty

 • majster 2011-07-09 11:06:54

  Re: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  w 85roku związałem się z kobietom i chcialem z nia byc na cale zycie byla rozwodka z dwojka dieci a trzecie w drodze ,po urodzeniu wzielismy slub cywilny i namowila mnie abym uznal to dziecko by nosilo nasze nazwisko i tak zrobilem chociasz wiedzialem ze niejest moje ,po kilku latach niestety rozeszlismy sie a ja musialem placic alimenty gdy dziecko skonczylo 18lat przestalem placic uznajac ze skoro jest juz pelnoletnie nie musze placic po paru latach dostalem wezwanie od komornika o zaleglych alimentach ktore mi sa sciagane ,dziecko ma dzis juz 26lat jest po studiach na swoim i nadal sciaga odemnie zalegle alimenty - czy jest mozliwosc umozenia tych alimentow ? morze mi ktos doradzic co zrobic bo na mecenasa mnie niestac .

 • Siwyndc 2011-04-02 09:48:08

  Re: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  Moja narzyczona chce zebym podpisal ojcostwo dziecka.rodzi 20-go sierpnia i nie jestesmy ze soba juz miesiac.zaproponowala mi zebysmy wrocili do siebie ale nie mieszkali razem.jest to dla mnie troche podejrzane.predzej chciala ustalic alimenty polubownie na kwote 650zl/miesiecznie.Chce rownierz abym placil jej tyle samo przed urodzeniem dziecka ale wie ze mnie na to nie stac,poniewaz mieszkajac osobno ja ter musze oplacic swoje mieszkanie a pracujac na czarno nie jestem w stanie tak robic.Nie zwiaze sie z nia na "odleglosc" tak jak mi proponuje bo ja wiem ze takie zwiazki nie sa wieczne.Na tym swiecie tylko ja ja kocham a inni wykorzystuja i ona dobrze wie bo z takim chciala sie zwiazac i on ja olal na jej oczach.poszedl z inna po prostu.ale ona nadal go kocha.Mozna powiedziec ze ja bylem tylko marionetka w naszym zwiazku.Nie wiem co teraz mam robic.PROSZE pomuzcie mi.:(:(:(

 • Leopold 2011-01-24 14:46:31

  Re: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  Mój znajomy chce złożyć w sądzie wniosek o dobrowolnym poddaniu się obowiązkowi alimentacyjnemu. Na żadnej stronie w internecie nie ma takiej opcji ani żadnej porady jak takie pismo ma wyglądać. Irytuje mnie, że tylko pod kątem kobiety zamieszczane są takie informacje. Matka dzieciaka nie chce się wiązać z ojcem i chce sama wychowywać dziecko licząc na alimenty i zasiłek. Może ktoś mi podpowie gdzie co i jak.

 • z.s 2011-01-17 12:32:18

  Re: Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  Jestem po rozwodzie 12 lat .do tej pory placilem dosc dobre alimenty mojej corce ale zycie sie zmienilo.Nie mam pracy i wystapilem o obnizenie alimentow,.Moja ex malzonka trzyma sie rekami i nogami do tej kasy ktora otrzymywala.niestety przez 7 m-cy place jej mniej bo tylko z tego co zarobie dorywczo. Ona miesiac temu wyszla ponownie za maz.Moja corka nie chce miec ze mna kontaktu i to stalo sie w nastepstwie mniejszych alimentow.Mysle ze to sprawka mojej ex....jakie mam prawa do dziecka i jakie szanse na obnizenie alimentow przez sad??????????/


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane