Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

STRESZCZENIE:

Ojciec jest zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty alimentów na rzecz dorosłej, studiującej córki. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. W lutym 2006 r. sąd obniżył alimenty do kwoty 500 złotych miesięcznie, płatne od października 2005. Kwotę należną od października 2005 do sierpnia 2006 córka otrzymała w pełnej wysokości. Obecnie córka, powołując się na zapisy kodeksu cywilnego twierdzi, że nie można tej kwoty zaliczyć na poczet nowego długu, czyli alimentów zgodnych z nowym wyrokiem, lecz na zaspokojenie najdawniej wymagalnego roszczenia. Nowy wyrok uprawomocnił się w marcu 2006 r. Alimenty należne za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2006 ojciec wysyłał pocztą do miejsca zamieszkania córki, ponieważ zmieniła numer rachunku bankowego. W lipcu przesłał kwotę 2500 złotych na alimenty za okres październik 2005 - luty 2006 r. Ojciec wskazywał, że są to alimenty płacone zgodnie z nowym wyrokiem, podając sygnaturę sprawy. Potem sygnaturę sprawy podawał przy wpłatach w banku. W lutym 2006 r., w ślad za doniesieniem przez córkę do prokuratury, ojciec został skazany na 1000 złotych grzywny i częściowe naprawienie szkody, czyli wpłatę 5000 złotych na rzecz córki w ciągu 2 lat. Wyrok jest w zawieszeniu. Córka wystąpiła ostatnio o zatrzymanie ojcu prawa jazdy do czasu pełnego uregulowania zadłużenia, powołując się na ustawę o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej. Czy fakt pokwitowania przez córkę odbioru alimentów przesłanych pocztą do jej miejsca zamieszkania można uznać za spełnienie cytowanych paragrafów kodeksu cywilnego? Czy kwitując odbiór pieniędzy na czterech przekazach, gdzie widniała informacja, że są to alimenty zgodnie z nowym wyrokiem, z oznaczoną sygnaturą sprawy, córka zaliczyła otrzymane świadczenie na poczet tego konkretnie długu? Czy fakt przesłania pieniędzy przekazem do miejsca zamieszkania można uznać za spełnienie wymogów art. 454 § 1? Czy fakt podania tytułu wpłaty na przekazach pocztowych i bankowych można uznać za oświadczenie dłużnika wskazujące, który z długów chce zaspokoić? Czy wobec wyroku skazującego w zawieszeniu na dwa lata można odebrać dodatkowo prawo jazdy? Zapraszamy do lektury.

FRAGMENT OPINII: Stan faktyczny Mój mąż płaci alimenty swojej dorosłej córce - studentce. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. Mąż od pewnego momentu nie był w (...)

Artykuł zablokowany

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


 

Komentarze: Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane