Gdy przewidujesz, że spółka z o. o. będzie miała oddziały... - opinia prawna (stan prawny na starej ustawie Vat z 1993 r.)

Stan faktyczny


Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie spółki z o.o. i ewentualnie jakie dodatkowe czynności niestandardowe trzeba wykonać (poza standardowa rejestracją w US, ZUS, itp), aby powstała spółka z o. o. posiadała dwa odrębnie działające oddziały w dwóch miastach, oddziały posiadały odrębne identyfikatory NIP - bardzo ważne, najlepiej również REGON. Ewentualnie dodatkowo jeden rozliczał oba oddziały (podatkowo).

Opinia prawna


Do dnia 1 maja 2004r., kiedy zaczęły obowiązywać, w interesującym nas zakresie, nowe przepisy dotyczące rejestracji zakłady (oddziały) osoby prawnej mogły być odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Co prawda zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej ustawa o VAT) podatnikiem podatku od towarów i usług były m.in. osoby prawne jako całość, a nie ich części, np. oddziały, zakłady itd. to jednak ust. 2 wskazanego artykułu wprowadzał wyjątek od tej zasady. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o VAT  podatnikiem podatku VAT mógł stać się za zgodą urzędu skarbowego zakład (oddział) osoby prawnej, wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem i samodzielnie sporządzający bilans. A jeżeli taki oddział nie uzyskał zgody, to wtedy podatnikiem podatku VAT była osoba prawna jako całość, łącznie z tym zakładem (oddziałem) - niebędącym odrębnym podatnikiem tego podatku. Obecnie obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z dniem 1 maja 2004 r. wszedł w życie m.in. przepis art. 15 ust. 1- 6, który nie przewiduje już możliwości potraktowania zakładów osoby prawnej jako odrębnego podatnika. Tak więc od dnia 1 maja 2004 r. zakłady (oddziały) osoby prawnej przestały być odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Aktualnie nie istnieje więc możliwość aby zakład (oddział) osoby prawnej był odrębnym podatnikiem podatku VAT i miał nadany tym samym odrębny NIP.
Co się tyczy numeru REGON, sytuacja jest odmienna. Dla porządku należy wskazać, że zgodnie z art. 42 ust 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej są ujmowane następujące informacje o osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie tej działalności:
1. nazwa i adres siedziby, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - dodatkowo nazwisko i imiona oraz miejsce zamieszkania i identyfikator systemu ewidencji ludności,

Porady prawne

2. forma prawna i forma własności,

3. wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności,

4. data powstania, rozpoczęcia, zawieszenia, zakończenia działalności,

5. nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru (ewidencji) i nadany przez ten organ numer,

6. liczba pracujących oraz w przypadku gospodarstw rolnych powierzchnia ogólna i użytków rolnych,

7. ich jednostkach lokalnych

Jednostką lokalną jest przy tym zorganizowana całość (zakład, oddział, filia) położona w miejscu zidentyfikowanym odrębnym adresem, pod którym lub z którego prowadzona jest działalność co najmniej przez jedną osobę pracującą.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w zakresie tej działalności, mają obowiązek wypełniania i składania wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz informowania o zachodzących zmianach.

Podmioty wskazane powyżej są zobowiązane do składania w urzędzie statystycznym województwa, na terenie którego mają siedzibę, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą miejsce zamieszkania, wniosku o wpis do rejestru podmiotów wraz z wypisem (wyciągiem, zaświadczeniem) potwierdzającym ich powstanie lub podjęcie działalności, wniosku o zmianę cech objętych wpisem oraz wniosku o skreślenie - w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, zmianę lub skreślenie. Z tym, że przedsiębiorca podejmujący działalność może złożyć wniosek o wpis do rejestru podmiotów jednocześnie ze złożeniem wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej we właściwym odpowiednio sądzie rejestrowym lub organie ewidencyjnym.

I teraz zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej urzędy statystyczne wydają wpisanym do rejestru podmiotów osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą zaświadczenia o nadanym im i ich jednostkom lokalnym numerze identyfikacyjnym wraz z zakodowanymi cechami i opisem tych cech niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania wniosku. Tak więc jednostka lokalna osoby prawnej posiada (jest jej nadawany obligatoryjnie) odrębny od tego, który nadany został osobie prawnej numer REGON.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika