Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Emerytura w Unii Europejskiej - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Jestem lekarzem, pracującym i mieszkającym w Szwecji (od półtora roku, mam prawo stałego pobytu, umowa o pracę na czas nieokreślony). Mam oczywiście ubezpieczenie emerytalne i chorobowe, żona i dziecko są ubezpieczeni w związku z moją pracą. Żona podejmie wkrótce pracę w swoim zawodzie (jest stomatologiem), na razie jest "obserwatorem" w miejscowej przychodni i otrzymuje niewielkie wynagrodzenie. W Polsce żona jest współudziałowcem w prywatnej lecznicy stomatologicznej. Mimo, że od kilku miesięcy nie leczy polskich pacjentów, uzyskuje wciąż dochody z tytułu udziału w spółce. Dowiedziała się ostatnio, że znacznie wzrastają składki na ZUS, mają być liczone od dochodu i nie można sobie wybrać stawki. Czy w związku z podjęciem pracy za granicą można zrezygnować z jakiejś części zusowskich opłat? O ile wiem, do obliczenia emerytury będą sumowane składki płacone w rożnych krajach. Czy żona powinna zatem płacić składkę w obu krajach, żeby podwyższyć sobie emeryturę? Czy ja również mam opłacać polski ZUS? Byłem zatrudniony w Polsce do 30 września 2002 r., na czas odwiedzin w kraju otrzymuję zaświadczenie od szwedzkiej kasy chorych, że mam ubezpieczenie chorobowe. Mam również pytania dotyczące rozliczania podatków mojej żony. Wszystko wskazuje na to, że żona będzie osiągała jakiś przychód w obu krajach. Spółka, w której żona ma udziały, jest spółką jawną.

Opinia prawna

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że Pana Żona jest wspólnikiem spółki jawnej (z siedzibą na terytorium Polski) i uzyskuje nadal dochody z prowadzonej przez spółkę działalności mimo, że przebywa obecnie za granicą. Na terytorium Polski obowiązuje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych - w skrócie: SUS (Dz. U. z 1998 r., nr 137, poz. 887 ze zm.), która została dostosowana do wymogów prawa unijnego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 SUS obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność rozumie się także wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej (art. 8 ust. 6 pkt 4 SUS). Zgodnie zaś z art. 9 ust. 1 SUS osoby, będące na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej pracownikami, którzy spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy.


Z analizy powyższych przepisów wynika, że osoba będąca na terenie Polski wspólnikiem spółki jawnej (nawet, gdy jest jednocześnie zatrudniona w innym z państw unijnych) podlega w Polsce obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Osoba te jest objęta również obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym (art. 12 ust. 1 SUS). Natomiast ubezpieczenie chorobowe wspólników spółki jawnej jest dobrowolne (art. 11 ust. 2 SUS).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że był Pan zatrudniony w Polsce do 30 września 2002r. Wnioskujemy, że obecnie nie pozostaje Pan w stosunku pracy w Polsce, nie wspomina Pan również o żadnej innej podstawie do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego w Polsce (w szczególności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski). Art. 6 SUS zawiera zamknięty katalog osób, które są objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Wynika z niego, że są to osoby, które tylko na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są na przykład pracownikami czy osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Oznacza to, że nie jest Pan objęty obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i rentowego na terenie Polski, a co za tym idzie również obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego (art. 12 SUS) oraz ubezpieczenia chorobowego (art. 11 ust. 1 SUS).

Polskę i Szwecję nie łączy żądna dwustronna umowa międzynarodowa w zakresie ubezpieczeń społecznych (tak jak to jest np. z Niemcami czy Austrią). W krajach Unii Europejskiej (czyli również w Polsce) obowiązuje rozporządzenie nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników, osób pracujących na własny rachunek i członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty. Art. 12 tego rozporządzenia przewiduje zasadę niekumulowania świadczeń. Oznacza ona, że nie można przyznać ani zachować prawa do kilku świadczeń tego samego rodzaju za ten sam okres ubezpieczenia obowiązkowego. Jednakże postanowienia tego nie stosuje się do świadczeń inwalidzkich i emerytalnych, rent rodzinnych lub z tytułu chorób zawodowych, które są przyznawane przez instytucje dwóch lub więcej państw członkowskich, zgodnie z postanowieniami art. 41 i art. 43 ust. 2 i 3, art. 46, 50 i 51 lub art. 60 ust. 1 lit. b) tego rozporządzenia.
A zatem Pana Żona mogłaby uzyskać świadczenia emerytalne zarówno w Polsce jak i w Szwecji, jeśli w obu krajach spełni warunki do uzyskania tych świadczeń, bez konieczności sumowania okresów ubezpieczenia obowiązkowego w Polsce i Szwecji.
Natomiast w sytuacji, gdy okres ubezpieczenia w Polsce nie wystarczy do uzyskania według prawa polskiego prawa do emerytury to ten okres będzie w razie potrzeby doliczony do okresu ubezpieczenia w Szwecji.

<>

 

Komentarze: Emerytura w Unii Europejskiej - opinia prawna

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane