Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Kto i kiedy na wcześniejszą emeryturę? - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

Czy prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje lekarzowi urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r. (58 lat, zatrudniony na umowę o pracę, pełny etat, od 1972 r. u tego samego pracodawcy) nieprzerwanie pracującemu w zabiegowym oddziale ginekologiczno-położniczym i pełniącym dyżury oddziałowe od 1973 r. Proszę także o podanie okresu ochrony przed wypowiedzeniem.

Opinia prawna

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 39 poz. 353 z późniejszymi zmianami) - zwana dalej ustawą o emeryturach i rentach ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

  • osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn;
  • mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Ustawa o emeryturach i rentach przewiduje również możliwość przejścia ubezpieczonego na emeryturę przy spełnieniu innych przesłanek niż te powyżej wymienione. Modyfikacja dotyczy wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego oraz wieku, w którym ubezpieczony może przejść na emeryturę.
Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z art. 30 ustawy o emeryturach i rentach, do niektórych grup stosuje się odrębne przepisy, które regulują wcześniejsze przechodzenie na emeryturę. Dotyczy to ubezpieczonych będących:

  • inwalidami wojennymi i wojskowymi oraz kombatantami,
  • pracownikami urzędów państwowych,
  • pracownikami samorządowymi,
  • żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu,
  • nauczycielami akademickimi.

Jak wynika z powyższego nie kwalifikuje się Pan do żadnej z tych grup, co czyni analizę odrębnych przepisów bezprzedmiotową.
Ustawa o emeryturach i rentach przewiduje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę w przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy.


Zgodnie z art. 29 tej ustawy, ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, mogą przejść na emeryturę:

  • kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  • mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ponadto ustawa o emeryturach i rentach przewiduje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę w przypadku osób ubezpieczonych urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Osobom takim przysługuje emerytura w wieku niższym niż wiek emerytalny określony ustawa o emeryturach i rentach. Dla celów ustalenia powyższych uprawnień, za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych.  
W świetle tej ustawy, za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się:-

  • pracowników organów kontroli państwowej,
  • pracowników organów administracji celnej,
  • pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
  • dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
  • nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966 i Nr 213, poz. 2081),
  • żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej,
  • pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 452).
<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Kto i kiedy na wcześniejszą emeryturę? - opinia prawna

  • Danka 2011-02-09 10:19:43

    Re: Kto i kiedy na wcześniejszą emeryturę? - opinia prawna

    mam 55 lat a pracy 36 kiedy na wczesniejszą emeryture .Dziękuje za udzielenie informacji.

  • róza 2010-12-19 20:20:14

    Re: Kto i kiedy na wcześniejszą emeryturę? - opinia prawna

    Witam mam 49 lat-niedlugo skoncze 50 lat i bede miec 35 lat pracy-czy nalezy mi sie wczesniejsza emerytura?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 5
  • 3
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Przesłanki uzyskania wcześniejszej emerytury

    Mam 57 lat (rocznik 1946) i 37 lat pracy, w tym 17 lat w warunkach szkodliwych. Czy po osiągnięciu 60 roku życia będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę? Nie (...)

  • Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

    Prowadzę działalność gospodarczą, za trzy lata będe miała 30 lat pracy (okresu składkowego) i 55 lat zycia. Czy mogę starać się po tym okresie o przejście na wcześniejszą (...)

  • Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

    Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i pracuję na umowę-zlecenie. Ze względu na stan zdrowia chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę. (...)

  • Odprawa emerytalna

    Czy będzie mi przysługiwać odprawa pieniężna od pracodawcy w związku z przejściem na wcześniejszą emeryturę (będę miała 55 lat i 30 lat ubezpieczenia)?

  • Wcześniejsza emerytura

    Czy pracownica obsługi szkoły zatrudniona na 0,75 etatu (zarobki brutto około750 zł), posiadająca 35 letni staż pracy oraz wiek 54 lata, będzie mogła w przyszłym (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane