Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ustalona renta powoduje niewypłacanie zasiłku chorobowego - opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

4 lata temu uzyskałem prawo do renty inwalidzkiej. Podjąłem pracę i w związku z uzyskiwaniem przez mnie wysokich zarobków ZUS zawiesił wypłacanie renty. Od 4 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Dwa dni po tym, jak zachorowałem, rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca płacił za mnie składki na ubezpieczenie społeczne. Pomimo złożonego wniosku, ZUS nie wypłaca mi zasiłku chorobowego. Nie zostaje mi również wypłacana renta inwalidzka. ZUS nie wydał jeszcze w sprawie żadnej decyzji, jednak zapowiedziano, że renta nie będzie mi wypłacana z uwagi na wysokość zarobków uzyskanych w bieżącym roku. Czy i jak mogę domagać się od ZUS swoich praw?

Opinia prawna

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się (art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana chorobą powstała w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego (w okresie trwania stosunku pracy) od pierwszego do trzydziestego trzeciego dnia niezdolności do pracy, pracownikowi jest wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenie chorobowe. Od trzydziestego trzeciego dnia niezdolności do pracy osobie ubezpieczonej wypłacany jest zasiłek chorobowy z ZUS. Okres wypłacania zasiłku chorobowego wynosi 6 miesięcy.

Wyjątkiem od wskazanej wyżej zasady jest sytuacja, gdy po ustaniu tytułu ubezpieczenia (stosunku pracy) osoba, która spełnia wszelkie przesłanki do tego, by pobierać zasiłek chorobowy tego zasiłku nie otrzymuje. Jak wynika z art. 13 w/w ustawy, po ustaniu stosunku pracy zasiłek nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Przepis ustawy nie rozróżnia przy tym, czy renta jest faktycznie wypłacana czy też nie. Wystarczy sam fakt ustalenia tego prawa w odniesieniu do konkretnej osoby. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, ma pan ustalone prawo do świadczenia rentowego, jednak wypłacanie renty jest zawieszone z uwagi na to, że podjął Pan zatrudnienie na umowę o pracę, które zgodnie z art. 104 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przesłanką zawieszenia prawa do świadczenia rentowego.

Oznacza to, że zawieszenie świadczenia rentowego nie zmienia faktu, że prawo to jest ustalone, a zatem zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy się Panu nie należy.
Zgodnie z art. 100 oraz art. 101 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do świadczeń rentowych powstaje z chwilą spełnienia wszystkich warunków wymaganych przez ustawę dla orzeczenia renty. Jednocześnie ustanie prawa do renty następuje tylko w razie śmierci osoby uprawnionej bądź ustania któregokolwiek z warunków wymaganych dla uzyskania tego prawa. Ponieważ warunki dla nabycia prawa do renty (art. 57 w/w ustawy), jak wynika z przedstawionej przez Pana sytuacji faktycznej są w dalszym ciągu spełnione ( jest Pan niezdolny do pracy - częściowo jak można sądzić, natomiast w kwestii okresów składkowych i nieskładkowych oraz terminu powstania niezdolności do pracy nic się nie zmieniło), prawo to istnieje i jest ustalone. Nie zmienia tego fakt, że naprawdę nie dostaje Pan renty, gdyż wypłata świadczeń jest zawieszona (z uwagi na podjęcie pracy bądź z uwagi na zbyt wysokie zarobki).

Przepisy te nie przewidują żadnego wyjątku, a zatem z tego powodu, że ma Pan ustalone prawo do świadczeń nie przysługuje Panu zasiłek chorobowy.
Prawo do renty, zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym uległo zawieszeniu (4 lata temu) z powodu podjęcia przez Pana zatrudnienia, które przynosiło dochód przekraczający 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obliczonego zgodnie z zasadami określonymi w art. 104 ust. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zasadniczo dla wznowienia wypłaty świadczenia, którego wypłata jest zawieszona nie jest wystarczające samo ustanie stosunku pracy. Trzeba też ustalić, czy ustała przyczyna powodująca wstrzymanie wypłaty świadczenia. W ciągu roku ustalenie takie nie jest przez ZUS dokonywane, jednak odbiera się od uprawnionego oświadczenie o tym, jakie dochody będzie osiągał w ciągu roku. Osoba uprawniona może jednak zmienić złożone oświadczenie (§ 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty z dnia 22.07.1992 r. utrzymany w mocy zgodnie z przepisem art. 194 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) i poinformować o tym, że nie osiągnie dochodów uzasadniających zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń.

<>

 

Komentarze: Ustalona renta powoduje niewypłacanie zasiłku chorobowego - opinia prawna

 • Janusz 2016-08-26 12:56:18

  Re: Ustalona renta powoduje niewypłacanie zasiłku chorobowego - opinia prawna

  Tak jak opisane powyżej było 11 lat temu, a obecnie jaki jest stan prawny? Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i mająca przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane