Sprzedaż wierzytelności przez wierzyciela

Pytanie:

"Czy wierzyciel może sprzedać dług, gdy wcześniej wszczął postępowanie komornicze,(komornik jest w trakcie ściągania długu), i czy powinien w tej sytuacji powiadomić komornika i wierzyciela. Czy komornik w tej sytuacji ma wstrzymać egzekucję? Jak ma się zachować dłużnik (jakie ma prawa) gdy żadna ze stron transakcji o tym fakcie go nie powiadomiła, a nowy nabywca domaga się zapłaty pod groźba użycia siły, nie udowadniając swoich praw do wierzytelności?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż wierzytelności przez wierzyciela

Wierzyciel dysponuje prawem do przeniesienia na rzecz osoby trzeciej wierzytelności przysługującej jej względem dłużnika bez konieczności uzyskania zgody tegoż dłużnika (umowa przelewu). Zgoda dłużnika na tego rodzaju transakcję wymagana jest jedynie wówczas, gdy w umowie łączącej go z wierzycielem wyłączono możliwość przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią. Skutkiem umowy przelewu jest przejście wierzytelności na nabywcę wraz z ogółem praw przysługującym dotychczasowemu wierzycielowi. Nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy przelewu fakt, iż wierzytelność będąca jej przedmiotem została zajęta w drodze egzekucji. Oczywiście w sytuacji, gdy wszczęto postępowanie egzekucyjne, a dłużnik dowiedział się, iż wierzytelność dochodzoną, w tym postępowaniu została zbyta innej osobie, która również wzywa dłużnika do jej wykonania, wówczas dłużnik powinien poinformować komornika o tym, iż do zajętej wierzytelności roszczenia zgłasza inny podmiot. Oczywiście nabywać wierzytelności wzywając dłużnika do zapłaty powinien wykazać swój tytuł prawny. W praktyce sądowej wyróżnia się dwie sytuacje faktyczne związane ze zbyciem wierzytelności i późniejszym jej dochodzeniu w postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli wierzyciel dysponował tytułem wykonawczym, na postawie którego następnie wszczął postępowanie egzekucyjne to wówczas nabywca takiej wierzytelności może przedstawić jedynie umowę nabycia tejże wierzytelności i prowadzić jej egzekucję. W sytuacji, gdy nie ma jeszcze wszczętej egzekucji, a istniej już tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, to wówczas nabywca takiej wierzytelności powinien uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności na swoje nazwisko, aby móc później skutecznie egzekwować nabytą wierzytelność.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • BK 2019-05-09 12:16:53

    Czy komornik powinien umorzyć postępowanie wobec dłużnika w takim przypadku? Jeżeli dowiedział o tej sprzedaży? Czy nowy wierzyciel może odwołać komornika, jeżeli nie zrobił to poprzedni wierzyciel?

  • sara 2015-08-05 12:30:01

    co to jest Tytuł prawny?

  • v.hunzvi 2012-04-05 22:33:15

    A co jezeli wierzycielem jest duza firma, ktora de facto sprzedala swoje prawa do sciagania od dluznika dlugow? Na podstawie jakiej ustawy prowadzony w Polsce jest ten "proceder"? Innymi slowy, jak to sie dzieje, na mocy jakich ustaw? "nabywanie wierzytelności wzywając dłużnika do zapłaty powinien wykazać swój tytuł prawny" - co w sytuacji gdy sprawa dotyczy np. abonemt firmy telekomunikacyjnej, a ta firma/ktora"przeniosla", nie wiedziec jakikim sposobem, swoje roszczenia na tzw firme windykacyjna - co jest jej tytulem prawnym?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika