Klauzula bez protestu na wekslu

Pytanie:

"W \"Deklaracji wystawcy do weksla in blanco\" z dnia 10 czerwca 2003 roku jest zapis, iż remitent \"ma prawo do opatrzenia weksla klauzulą \"bez protestu\" lub inną równoznaczną oraz do określenia daty płatności weksla\" - czy oznacza to, iż mamy do czynienia z wekslem \"płatnym za okazaniem\"? Jeśli tak, to czy oznacza to, że termin przedłożenia wekslu do zapłaty upłynął w rok po dacie zawarcia deklaracji, tj. 10 czerwca 2004 roku? Przy czym Kancelaria Adwokacka, która prowadziła przez jakiś czas tę sprawę, skierowała do wystawcy dwa wezwania do wykupu weksla, jedno z datą 24 stycznia 2005 roku (błędnie określając w nim nazwisko wystawcy), drugie z datą 31 sierpnia 2005 roku. W obydwu wezwaniach jest wskazany termin wykupu weksla na 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jak powinnam w tej sytuacji wskazać termin płatności? Ponadto czy wezwania te nie były skierowane we właściwym terminie i czy można na ich podstawie dochodzić roszczeń zabezpieczonych wekslem przed sądem? Ponadto w sytuacji opisanej powyżej najprawdopodobniej nie miało miejsca przedstawienie wekslu do wykupu, czy fakt ten stanowi przeszkodę w skutecznym dochodzeniu roszczeń przed sądem?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula bez protestu na wekslu

Klauzula bez protestu lub bez kosztów oznacza, iż posiadacz weksla jest zwolniony od sporządzenia protestu jak warunku zwrotnego poszukiwania w sytuacji gdy weksel nie zostanie przyjęty lub gdy nie zostanie zapłacony (w przypadku braku takiej klauzuli, jeżeli weksel nie zostaje przyjęty lub jeżeli suma wekslowa nie zostaje zapłacona należy sporządzić u notariusza protest w terminach wskazanych przez przepisy). Zastrzeżenie takie nie zwalnia posiadacza ani od przedstawienia wekslu w przepisanym terminie, ani od obowiązku zawiadomienia. Gdy mimo zastrzeżenia, pochodzącego od wystawcy, posiadacz dokonał protestu, sam ponosi koszty.

Jeżeli jedna ze stron ma prawo do określenia daty płatności weksla, a deklaracja wekslowa nie określa w jaki sposób termin ten należy wskazać, można go określić na sposoby wskazane w przepisach (czyli w określonej dacie, jakiś czas po tej dacie, za okazaniem , jakiś czas po okazaniu)

W tym miejscu zwracamy uwagę że czym innym jest wypełnienie deklaracji wekslowej od wypełnienia samego weksla. Prawo wekslowe stanowi, iż  weksel, płatny w pewien czas po okazaniu, powinien być przedstawiony do przyjęcia w ciągu roku od dnia wystawienia. Zatem, ważną jest data wystawienia weksla, a nie data sporządzenia deklaracji wekslowej. Jeżeli weksel jeszcze nie został wypełniony, jeżeli zostały spełnione warunki do jego wypełnienia określone w porozumieniu wekslowym, można go wypełnić. Jeżeli weksel nie został wypełniony, opisywane w pytaniu wezwania do zapłaty nie dotyczą wykupu weksla, lecz spełnienia świadczenia. Jeżeli świadczenie nie zostanie spełnione można wypełnić weksel. Jeżeli weksel nie zostanie po przedstawieniu do zapłaty wykupiony, nie trzeba sporządzać protestu. W takiej sytuacji można wystąpić z pozwem do sądu o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Należy zwrócić uwagę również, iż roszczenia wekslowe przeciw akceptantowi ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności wekslu. Roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy ulegają przedawnieniu w przypadku zastrzeżenia „bez kosztów" ("bez protestu") z upływem roku licząc od dnia płatności.

Szersza informacja na temat realizacji weksla znajduje się w artykule:

Jakie są sposoby realizacji weksla?

oraz Co to jest weksel, czy i jak może on zabezpieczyć płatność


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika