Nakaz zapłaty w przypadku poręczenia weksla

Pytanie:

"W 2001 roku poręczyłam weksel in blanco jako gwarancję działalności handlowej spółki z o.o. Razem ze mną poręczały 3 inne osoby. Spółka, za którą poręczyliśmy, przestała w pewnym momencie regulować swoje należności i porzuciła, za decyzją prezesa, swoja działalność, ale ani jej nie zlikwidowała ani też nie ogłosiła upadłości. Wierzyciel w pewnym momencie zdecydował się na sprzedaż długu, a firma, która ten dług kupiła, wniosła sprawę do sądu i uzyskała nakaz egzekucji na kwotę, jaką wpisała na wekslu, czyli maksymalną określoną w umowie do weksla. Nakaz egzekucji został do mnie wysłany listem poleconym, jednak nie zdążyłam go odebrać w terminie, czyli do 23 stycznia 2008 r. Od tego czasu nie mam żadnych informacji, na jakim etapie jest egzekucja przeciwko mnie. Niepokoi mnie jednak coś innego - otóż na podstawie rozmów z pozostałymi poręczycielami wiem, że oprócz mnie nikt z nich takiego nakazu nie dostał. Czy jest więc możliwe, że nakaz płatności całej sumy z weksla jest wystawiony tylko i wyłącznie na mnie i czy mogę się od tego odwołać żądając np. równego podziału zadłużenia do spłaty?"

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty w przypadku poręczenia weksla

Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo jak ten, za kogo poręczył. Jest to podstawowa zasada, wynikająca z przepisów prawa wekslowego (art. 32 ustawy prawo wekslowe). Wierzyciel wekslowy może wiec dochodzić roszczenia zarówno od dłużnika głównego (wystawcy weksla) jak i poręczyciela. Ich odpowiedzialność bowiem jest solidarna. Oznacza to, iż możliwe jest dochodzenie roszczeń tak od samego dłużnika głównego jak i od samego poręczyciela oraz od dłużnika i poręczyciela łącznie. W przypadku poręczenia weksla przez kilka osób, zasady powyższe stosowane są analogicznie. Innymi słowy wierzyciel może swobodnie wybrać, od kogo chce dochodzić roszczenie. Wierzyciel postąpił więc zgodnie z prawem domagając się wykupienia weksla wyłącznie od Pani.

Możliwą formą obrony (w zależności na jakim etapie jest aktualnie postępowanie) byłoby podważanie ważności weksla, jeśli zachodzą ku temu okoliczności, bądź też zarzucenie nie przedstawienie weksla do zapłaty, która to okoliczność także może być podnoszona w postępowaniu sądowym. Warto ustalić czy weksel został wypełniony zgodnie z deklaracją wekslową – umową określającą zasady wypełnienia weksla. Oczywiście przepisy postępowania cywilnego przewidują odpowiednie terminy dla wnoszenia określonych środków odwoławczych. Dlatego też w Pani interesie leży niezwłoczne zainteresowanie się sprawą i ustalenie, na jakim etapie jest postępowanie, jakie, i czy w ogóle przysługują Pani jeszcze jakieś środki obrony. Prawdopodobnie sprawa nie jest jeszcze na etapie postępowania egzekucyjnego tylko sądowego a pismem które Pani otrzymała był nakaz zapłaty. Nie jest wykluczone, iż konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, adwokata czy też radcy prawnego, w celu zapewnienia Pani należytego bezpieczeństwa.

Na marginesie można wspomnieć, iż w przypadku gdyby zapłaciła Pani za weksel (wykupiła go po przedstawieniu do zapłaty) nabyłaby Pani z mocy samego prawa uprawnienie wierzyciela wekslowego – stałaby się Pani wierzycielem i mogłaby Pani żądać zapłaty należności tak od dłużnika głównego (wystawcy) jak i pozostałych poręczycieli.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika