Zabezpieczenie płatności poprzez wręczenie weksla

Pytanie:

"Sprzedałem towar kontrahentowi, który na zabezpieczenie transakcji wręczył mi weksel in blanco z deklaracją wekslową, z treści której wynika, że mogę wypełnić weksel do kwoty nieuregulowanego wymagalnego zobowiązania wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania na kwotę ogółem nie większą niż. Dłużnik nie zapłacił całej należności głównej za sprzedane mu towary a część należności zapłacił po terminie wymagalnym i naliczyłem mu odsetki. Czy mogę doliczyć do kwoty na wekslu także odsetki skapitalizowane od jeszcze niezapłaconych faktur? Czy wpisać, że żądam odsetek od sumy wekslowej? Czy także odsetki od odsetek? Jakie terminy podać by weksel był ważnie wypełniony? "

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie płatności poprzez wręczenie weksla

Jeżeli dłużnik opóźnia się (zachodzi, gdy nie dłużnikowi winy nie można przypisać) ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

W razie zwłoki (zachodzi, gdy dłużnikowi można przypisać winę) dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.

Weksel in blanco został wręczony stronie jako zabezpieczenie. Wypełniając należy uwzględnić w sumie wekslowej-na jaką weksel wypełniono od razu odsetki. Inaczej mówiąc należy je doliczyć do sumy długu.

Nie jest Pan uprawniony do dopisywania odsetek od zaległych odsetek, gdyż dłużnik po powstaniu zaległości nie wyraził na to zgody. Nie należy umieszczać klauzuli wekslowej o odsetkach, gdyż jest ona dopuszczalna tylko w wekslu, płatnym za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu. W każdym innym wekslu zastrzeżenie takie uważa się za nienapisane. Lepszym sposobem jest doliczenie odsetek do sumy dłużnej i na taką wystawienie weksla.

Nie jest konieczne wpisywanie terminu płatności, gdyż weksel bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika