Cofnięcie apelacji

Pytanie:

"W sprawie o zniesienie współwłasności sąd rejonowy wydzielił własność lokali w budynku, a nie podzielił nieruchomości fizycznie po połowie, choć jest taka możliwość. Jako że nie zgadzałem się z wydanym orzeczeniem co istoty sprawy, od postanowienia sądu złożyłem apelację, a następnie na żądanie sądu uiściłem stosowną opłatę. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że sąd okręgowy zwróci sprawę do ponownego rozpoznania do sądu rejonowego. Stąd moje obawy, że sąd rejonowy ponownie wydzieli własność lokali, ale zmieni wielkości udziałów. Te z chwili obecnej są dla mnie korzystne. Do którego momentu można odwołać apelację? Czy sąd rejonowy może przy ponownym rozpoznaniu sprawy wydać wyrok mniej korzystny dla strony która wniosła apelację?"

Odpowiedź prawnika: Cofnięcie apelacji

Skarżący może cofnąć apelację aż do wydania wyroku w drugiej instancji. W razie cofnięcia przez skarżącego apelacji sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania ze względu na to, że wydanie wyroku stało się zbędne. Co ważne, zgodnie z Uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., sygn. akt III CKN 246/2000, cofnięcie apelacji nie podlega kontroli sądu. Oznacza to, że sąd nie może tak jak w przypadku cofnięcia pozwu powołując się na sprzeczność z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo na obejście prawa, uznać cofnięcia apelacji za niedopuszczalne. Umarzając postępowanie sąd orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu (na żądanie drugiej strony; koszty postępowania odwoławczego w całości ponosi skarżący).

Zgodnie z art. 384 kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wydać orzeczenia mniej korzystnego dla strony wnoszącej apelację. Ograniczenie to nie obowiązuje jedynie w przypadku gdy druga strona również wniosła apelację. Sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji, biorąc jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania. Oznacza to, że sąd nie może w orzeczeniu zasądzić ponad żądanie apelacji. Jest związany żądaniem wskazanym w apelacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika