Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Doręczenie pisma pod nieobecność adresata

Pytanie: Złożyłem do sądu wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem, jednak wyjeżdżam na wakacje i możliwe jest że wyrok zostanie przysłany podczas mojej trzytygodniowej nieobecności. Po odebraniu wyroku zaczyna biec termin do wniesienia apelacji. Czy nieodebrany wyrok może być traktowany jak ze skutkiem doręczenia? Czy nieodebranie wyroku w w/w sytuacji będzie usprawiedliwione? Jakie postępowanie zalecane jest w takiej sytuacji aby nie utracić możliwości zapoznania sie z uzasadnieniem wyroku i złożenia apelacji?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Uzasadnienie wyroku nie jest sporządzane przez sąd z urzędu lecz jedynie na wniosek strony złożony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni. Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie która zażądała sporządzenia uzasadnienia.

Uzasadnienie wyroku jest doręczane wedle przepisów o doręczaniu pism procesowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że stroną w postępowaniu jest osoba fizyczna. Osobom fizycznym pisma doręcza się zasadniczo osobiście. Natomiast jeżeli ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom. Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi (np. żonie, dorosłemu dziecku, babci), a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. Gdyby i w ten sposób nie udało się dostarczyć pisma wówczas pismo przesłane pocztą należy złożyć w placówce pocztowej operatora publicznego umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej (tzw. awizo). Pozostawienie pisma w placówce operatora publicznego (np poczty), skutkuje w praktyce tym, że strona ma dodatkowe 7 dni na odepranie pisma. Po ty terminie pismo, zostanie powtórnie „awizowane” a jeśli po tym terminie nie zostanie ono odebrane zostanie zwrócone nadawcy (sądowi).

Art. 136 kpc obliguje strony i ich przedstawicieli do zawiadamiania sądu o każdej zmianie swego zamieszkania. Sankcją za brak poinformowania o takiej zmianie jest pozostawienie pisma w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, co w praktyce oznacza rozpoczęcie biegu terminu do złożenia apelacji. Miejsce zamieszkania należy rozumieć jako miejsce, do którego należy dokonywać doręczeń.

W przypadku krótkotrwałej nieobecności tj. wyjazd na wakacje, najprawdopodobniej powiadomienie sądu ni będzie konieczne. Jeśli jednak strona obawia się, że pismo zostanie przesłane podczas jej nieobecności, a ona nie zdąży się z nim zapoznać a samo pismo zostanie zwrócone sądowi, najpewniejszym rozwiązanie będzie powiadomienie sądu o zmianie miejsca doręczenia pisma, np poprzez wskazanie adresu członka rodziny, który podejmie się odebrania pisma i przekazania go adresatowi. Istnieje również możliwość upoważnienia innej osoby (np członka rodziny) do odebrania pisma z placówki operatora publicznego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Doręczenie pisma pod nieobecność adresata

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
 • Daniel

  ocena usługi:

 • TT

  ocena usługi:

 • Cz. D

  ocena usługi:

 • Adiemi

  ocena usługi:

  wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
 • Wojciech

  ocena usługi:

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
 • JS

  ocena usługi:

  Terminowo, jasno.
 • Artur

  ocena usługi:

 • Iwona

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane