Wymóg odczytania i podpisania protokołu

Pytanie:

"Czy protokół może być uznany za dowód w sprawie jeżeli nie zawiera wzmianki o jego odczytaniu przed podpisaniem przez uczestników czynności z której był sporządzony?"

Odpowiedź prawnika: Wymóg odczytania i podpisania protokołu

Zgodnie z art. 150 Kodeksu Postępowania Karnego, z wyjątkiem protokołu rozprawy lub posiedzenia protokół podpisują osoby biorące udział w czynności. Przed podpisaniem należy go odczytać i uczynić o tym wzmiankę. Osoba uczestnicząca w czynności może podpisując protokół zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści; zarzuty te należy wciągnąć do protokołu wraz z oświadczeniem osoby wykonującej czynność protokołowaną. Do ważności protokołu z innych (poza rozprawą i posiedzeniem) czynności procesowych konieczne jest złożenie na nim podpisu wszystkich osób, które brały udział w wykonywaniu danej czynności i w sporządzeniu protokołu. Protokół podpisują również wszystkie inne osoby, które brały udział w dokonywanej czynności. Jeżeli poszczególne osoby odmawiają złożenia swego podpisu, należy uczynić o tym wzmiankę w protokole. Brak wzmianki o odczytaniu w protokole jest niewątpliwie błędem formalnym. Strona może podnosić na rozprawie, że np. protokół nie został odczytany.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika