Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Pytanie:

"Jesteśmy spółką cywilną opodatkowani na zasadach ogólnych (KPiR- sklep). Jeden ze wspólników ma sprawę z żoną o alimenty. Aktualnie płaci żonie pieniądze na konto, niestety ona żąda dużo więcej. Wspólnik zapowiedział, że nie będzie płacił więcej ponadto, co do tej pory, chociażby sąd przyznał więcej. W takiej sytuacji komornik będzie ściągał zadłużenie. Czy na spółce cywilnej ciąży jakaś ściągalność zadłużeń wspólnika? Czy komornik może egzekwować z majątku spółki, konta bankowego lub towaru handlowego?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Spółka cywilna nie stanowi podmiotu praw i obowiązków; podmiotami tymi są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej. Wszelkie prawa (które potocznie traktuje się jako majątek spółki) przypadają wszystkim wspólnikom jako współwłasność łączna (niepodzielna i bezudziałowa). Wspólnik nie może rozporządzać ani poszczególnymi przedmiotami składającymi się na majątek spółki, ani przysługującym mu udziałem w tym majątku. Wspólnik nie może także żądać podziału majątku spółki w czasie trwania spółki. Zgodnie z art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. Jeżeli więc sąd zasądzi wspólnikowi alimenty w wyższej wysokości i wspólnik nie będzie świadczył, a jego była żona skieruje sprawę do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego, to komornik będzie prowadził egzekucję tylko z majątku wspólnika nie ingerując w jego prawa wynikające z udziału w spółce cywilnej.

Jeżeli jednak majątek wspólnika okaże się niewystarczający, bądź wspólnik nie będzie posiadał żadnego majątku komornik będzie mógł skierować egzekucję do składników majątkowych wspólnika wynikających z jego udziału w spółce cywilnej. Zgodnie z art. 870 Kodeksu cywilnego jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.

Generalnie komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne nie będzie egzekwował z majątku spółki cywilnej. Dopiero w sytuacji kiedy egzekucja z innych składników majątkowych wspólnika okaże się bezskuteczna, komornik będzie mógł sięgnąć do majątku spółki, w zakresie praw przysługujących temu wspólnikowi w związku z udziałem w spółce cywilnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr Kowalewski 2014-10-05 21:01:05

    Jakież było zdziwienie mojej zony która po 20 latach małżeństwa zobaczyła na wyciągu zajęcie komornicze alimenty. mnie własnie komornik wszedł na jedno z subkont spółki cywilnej w związku z alimentami wspólnika. U niego sprawa jest prosta płaci chłopak w miarę o czasie i w teraz gdy jest zajęcie wszystko jest uregulowane. Pani komornik powiedział mi ze z zajęcia nie zejdzie bo nie złożyłem w ciągu 7 dni zażalenia. A nawet jak alimenty są opłacone to ona przekaże pieniądze na kolejne w przyszłości zapokojenie dłużnika. I nie prawda ze można z tym coś zrobić pani komornik jest nietykalna


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika