Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Egzekucja z nieruchomości a majątek wspólny

Pytanie: Dłużniczka, na którą mamy nakaz zapłaty jest wg wpisu w księdze wieczystej właścicielem mieszkania. Wpisany w dział II. księgi wieczystej jest jako właściciel dłużniczka oraz mąż dłużniczki na prawach małżeńskiej wspólności majątkowej, a jako podstawa nabycia - umowa kupna. Nie ma więcej właścicieli wymienionych w KW. Czy w takiej sytuacji, chcąc egzekwować z nieruchomości potrzebujemy nakaz na męża dłużniczki?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W podanej sytuacji nie jest możliwa egzekucja przeprowadzona wyłącznie z udziału jaki przysługuje małżonce w całym majątku (co miało by miejsce w przypadku współwłasności ułamkowej), gdyż wspólność majątkowa małżeńska ma charakter bezudziałowy. Jak wynika z treści księgi wieczystej cała nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków (wspólność majątkowa). Możliwa jest jedynie egzekucja z całej nieruchomości, to zaś dopuszczalne jest, jeśli tytuł egzekucyjny jest skuteczny przeciwko obojgu małżonkom.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 41 kro) wierzyciel może zaspokoić swoje roszczenia z majątku wspólnego, jeśli drugi z małżonków wyraził zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania. W przeciwnym wypadku dopuszczalne jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela jedynie z majątku osobistego dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich bądź własności przemysłowej, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
To samo wynika z art. 7761 § 1 kodeksu postępowania cywilnego:
Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
W przypadku innych przedmiotów majątkowych wchodzących w skład majątku wspólnego, prowadzenie takiej egzekucji, bez posiadania tytułu egzekucyjnego skutecznego wobec obojga małżonków (co może mieć miejsce jeśli mąż wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez żonę) nie jest dopuszczalne.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Egzekucja z nieruchomości a majątek wspólny

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 2
  • 8
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Wkład budowlany jako nakład z majątku osobistego

    Jeśli ja dokonałem wpłaty z majątku osobistego na wkład budowlany mieszkania spółdzielczego po jego otrzymaniu, który spółdzielnia w postaci kredytu zaciągnęła (...)

  • Wypowiedzenie umowy wspólnego konta bankowego

    Jestem współwłaścicielem konta, z którego nie korzystam. Korzysta z niego żona (posiadała dwie karty kredytowe), która doprowadziła do znacznego przekroczenia dopuszczalnego (...)

  • Majątek podlegający egzekucji

    Z czego (poza pensją) może prowadzić egzekucję komornik, jeżeli osoba której dotyczy egzekucja komornicza nie posiada ani nieruchomości, ani samochodu, ani lokat i (...)

  • Egzekucja z majątku

    Komornik ma tytuł wykonawczy na moje nazwisko, ale ja nie posiadam żadnego majątku. Mój syn jest wyłącznym właścicielem samochodu. A teściowa jest właścicielem (...)

  • Egzekucja z konta firmowego drugiego małżonka

    Moja żona i ja prowadzimy dwie odrębne działalności gospodarcze. W trakcie prowadzenia działalności przez żonę powstały zadłużenia związane ze składką ZUS. W (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane