Nieujawnienie prawa w księdze wieczystej

Pytanie:

"W momencie kupna nieruchomości (mieszkanie własnościowe na rynku wtórnym) nie miałam wystarczającej sumy, aby uiścić stosowna opłatę za wpis do ksiegi wieczystej. Poprosiłam o rozłożenie kwoty 1300 zł na raty, lecz uzyskałam odpowiedź, iż nie ma takiej możliwości, mogę natomiast uregulować to zobowiązanie w dogodnym dla mnie terminie. Czy fakt, że nie zostały naniesione zmiany w księdze jest dla mnie w jakiś sposób niekorzystny bądź niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwa?"

Odpowiedź prawnika: Nieujawnienie prawa w księdze wieczystej

W przypadku zmiany stanu prawnego nieruchomości (w momencie kupna nieruchomości zmienił się bowiem jej właściciel) powinien być dokonany wpis do księgi wieczystej. Niedokonanie jednak takiego wpisu spowoduje powstanie niezgodności pomiędzy rzeczywistym stanem prawnym a istniejącym wpisem (osoba wpisana jako właściciel nieruchomości do księgi wieczystej nie będzie już na skutek sprzedaży tej nieruchomości jej rzeczywistym właścicielem). Zgodnie zaś z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo wpisane do księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. W związku z tym domniemuje się, że osoba ujawniona w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości jest nim w rzeczywistości. Jest to jednak domniemanie wzruszalne i może być obalone przez przeprowadzenie dowodu przeciwnego, albo w procesie o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi będzie rozstrzygać na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi (a więc osobą wskazaną jako właściciel nieruchomości w księdze wieczystej) nabył własność lub inne prawo rzeczowe (jest to tzw. rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych). W związku z tym niedokonanie wpisu w księdze wieczystej będzie niosło ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Niedokonanie w księdze wieczystej odpowiednich zmian będzie bowiem sposobem nabycia własności nieruchomości od osoby nieuprawnionej, która zamiast rzeczywiście uprawnionej jest wpisana w księdze wieczystej jako ta, której to prawo przysługuje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasia 2020-07-23 22:53:08

    witam, nabylam czesc nieruchomosci w spadku 4 lata temu, do tej pory zaden z nowych wlascicieli nie zlozyl wniosu o ujawnienie w KW , chce darowac siostrze w akcie darowizny swoja czesc, czy moge to zrobic na podstawie uprawomocnionego spadku, bez ujawnienia mnie jako wlasciciela w KW?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika