Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia

Pytanie:

"Komornik wysłał zajęcie komornicze wynagrodzenia, jak również zajęcie konta bankowego, na które wpływa pensja moja i męża. W ten sposób pozbawił całkowicie dochodu rodzinę, czy miał prawo? "

Odpowiedź prawnika: Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia

 Egzekucja z wynagrodzenia za pracę oraz egzekucja z rachunków bankowych to dwa (spośród kilku) dopuszczalnych sposobów przeprowadzenia egzekucji. Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny dla obu małżonków, komornik powinien dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko obojgu małżonkom dla dokonania zajęcia tego rachunku (zakładamy że tak właśnie jest). Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji - m. in. - u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy na czas do najbliższego terminu wypłaty. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Natomiast przepisy kodeksu pracy przewidują, iż z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu należności w następujących granicach: 1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia, 2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości 1/2 wynagrodzenia. Zgodnie z treścią Rozporządzenia RM wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne; 75% wynagrodzenia, przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi; 90% wynagrodzenia, przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w kodeksie pracy. Natomiast, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, powyższe kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W przedstawionym stanie faktycznym wydaje się, iż celowym byłoby skierowanie do komornika wniosku o zwolnienie spod zajęcia kwoty wynagrodzenia za pracę, która powinna być zwolniona z mocy samych przepisów aktów powołanych powyżej. Rozwiązaniem doraźnym mogłoby być wypłacanie kwoty wynagrodzenia wolnej od egzekucji "do ręki" przez zakład pracy, który zgodnie z zajęciem komorniczym zobowiązany jest przekazać komornikowi pozostałą część. Wydaje się także, iż w przypadku, gdy ta sytuacja nie zostanie inaczej rozwiązana, przysługuje Państwu skarga na czynności komornika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • justyna 2013-10-20 11:08:34

    Witam mam takie pytanko. 1) Komornik ściągnął całe zadłużenie z pensji a na domiar tego zablokował konto,gdzie jest rozdzielność majątkowa? 2).Kto ma prawo odblokować konto bank czy komornik? 3).Kiedy zostanie odblokowane konto bankowe? Ta cała sytuacja dotyczy tego samego zadłużenia. Z góry dziękuje.

  • jula 2013-02-26 01:13:51

    mam pytanie mam komornika a nawet dwwóch

  • janek68 2012-06-01 06:05:20

    Mam podobna sytuacje, moze tylko wiecej sie dzieje... najleprze wyjscie, zwolnic sie z firmy, zlikwidowac rachunek bankowy , zatrudnic sie na" czarno" i komornikowi wysylac xxx zl. w znaku dobrej woli checi splaty... komornik nie ma sumienia... prokuratura umozyla przeciwko jednemu z komornikow dochodzenie... tylko dlatego ze kwota krzywdy byla o 200 zl nizsza niz podalem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika