Konsekwencje niestawiennictwa świadka w sądzie

Pytanie:

"Na świadka, który nie stawił się na rozprawie (zapomniał), sąd nałożył 500 zł. grzywny. Czy człowiek ten może skutecznie zawnioskować o uchylenie mu tej kary? Jego wynagrodzenie stanowi najniższą średnią krajową i ma on na utrzymaniu bezrobotną żonę."

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje niestawiennictwa świadka w sądzie

Zgodnie z art. 274 k.p.c. za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie.

Świadek w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany, może usprawiedliwić swe niestawiennictwo. W razie usprawiedliwienia niestawiennictwa sąd zwolni świadka od grzywny i od przymusowego sprowadzenia. Wymieniony termin tygodniowy, jeżeli nie został zachowany, może ulec przywróceniu na wniosek świadka. Sąd przywróci go, jeżeli niezachowanie terminu odbyło się bez jego winy.

Niestawiennictwo może zostać usprawiedliwione chorobą lub inną ważną przyczyną (np. niezbędnym wyjazdem służbowym). Okoliczności mające uzasadnić usprawiedliwienie powinny być w odpowiedni sposób udokumentowane. Fakt “zapomnienia” o rozprawie nie wydaje się być wystarczającym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz 2013-03-02 17:20:45

    Czy takie usprawiedliwienie badz zazalenie moze sie odbyc na kolejnej rozprawie(termin kolejnej nie przekracza 7 dni)w postaci ustnego usprawiedliwienia czy musi byc pisemne i wyslane do sadu ktory go nałozył? Z gory dziekuje.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika