Konsekwencje nieznajomości prawa

Pytanie:

"Jeżeli osoba trzecia z powodu nieznajomości prawa spóźni się ze złożeniem we właściwym czasie pozwu przeciwegzekucyjnego, nie ma już żadnych szans na odzyskanie swoich ruchomości? Pismo komornika zawierało pouczenie o możliwości wniesienia pozwu przeciwegzekucyjnego, ale bez podania terminu."

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje nieznajomości prawa

W takim wypadku w pierwszej kolejności należy odwołać się do ogólnej zasady naszego systemu prawa. Bowiem jedną z podstawowych zasad prawnych jest reguła: ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Oznacza ona, że nie można tłumaczyć się nieznajomością prawa. Nieznajomość prawa nie zwalnia od obowiązków czy odpowiedzialności.

W prawie cywilnym jeśli sami uczestnicy obrotu prawa nie będą znali swoich uprawnień, nie będą mogli z nich korzystać. Nie wyręczy ich w tym żaden organ państwowy. Sprawy cywilne mogą być sprawami procesowymi i nieprocesowymi. Sprawy procesowe to takie, które powstają na tle jakiegoś roszczenia cywilnoprawnego. Między stronami istnieje więc sprzeczność interesów (spór). Sprawy nieprocesowe mają charakter tzw. spraw niespornych. Celem postępowania jest tu wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego tylko istnienie lub nieistnienie jakiegoś prawa. Prawo procesowe cywilne statuuje zasady postępowania sądowego i tryb tego postępowania. Określa prawa i obowiązki stron oraz innych uczestników postępowania. Ponadto reguluje tryb wykonywania i zaskarżania orzeczeń sądowych.

Z punktu widzenia zadanego pytania ów powyższy szkic jest istotny, dla wskazania, iż wspomniana zasada obowiązuje także w procedurze cywilnej (zatem także w egzekucji).

Z drugiej strony większość organów ma obowiązek zamieszczać w swoich pismach pouczenia o możliwych odwołaniach od decyzji, czy też innego rodzaju rozstrzygnięć, z jakich będzie mógł skorzystać adresat. Tak jest w przypadku decyzji ZUS, decyzji organów administracyjnych. Pouczenie musi zamieścić na wypowiedzeniu pracodawca, sąd w wydawanym wyroku, jednak żaden przepis nie obliguje do tego komornika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika