Sprawa o unieważnienie darowizny

Pytanie:

"Moja matka wystąpiła do Sądu o unieważnienie darowizny mieszkania. W międzyczasie została całkowicie ubezwłasnowolniona. Zostałem ustanowiony jej opiekunem prawnym. Sprawa o unieważnienie darowizny będzie kontynuowana a ja będę reprezentować moją matkę jako opiekun prawny. Na skutek indolencji prawnika reprezentującego moją matkę a także na skutek tego, że usiłował on przejąć mieszkanie na swoją rzecz, musiałem zmienić pełnomocnika. Chciałbym wystąpić z wnioskiem o umorzenie tej sprawy, a równocześnie wystąpić z osobnym wnioskiem o rozwiązanie darowizny. Czy mogę wystąpić równocześnie z osobnym wnioskiem o rozwiązanie tejże darowizny, bowiem w czasie trwania pierwszej sprawy upływa dwuletni termin termin na wniesienie wniosku o rozwiązanie, a do takowego wniosku mam prawo jako opiekun prawny."

Odpowiedź prawnika: Sprawa o unieważnienie darowizny

Zakładamy, że wspominając o „wystąpieniu do sądu o unieważnienie darowizny” mają państwo na myśli wystąpienie o zwrot przedmiotu darowizny względnie ustalenie nieważności samej umowy (art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, k.p.c.). Z punktu widzenia dalszej odpowiedzi na zadane pytanie należy ustalić, że oba powyższe postępowania toczą się z procesowym trybie zwykłym. Podobnie unormowanie zawarte w art. 901 par. 1 Kodeksu cywilnego, k.c. (żądanie rozwiązania darowizny przez przedstawiciela ustawowego darczyńcy) dotyczy rozwiązywania umów darowizny w drodze sądowej. Rozpoznawanie sprawy w sądzie odbywa się w trybie procesowym.

Zgodnie z art. 191 k.p.c. powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się one do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń, a ponadto - gdy roszczenia są różnego rodzaju - o tyle tylko, o ile dla któregokolwiek z tych roszczeń nie jest przewidziane postępowanie odrębne ani też nie zachodzi niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości bez względu na wartość przedmiotu sporu. Wobec powyższego teoretycznie dopuszczalne jest złożenie w ramach toczącej się sprawy nowego powództwa. Trudno jednak przewidzieć reakcję sądu na taki wniosek. Oba bowiem żądania są merytorycznie zbieżne; dodatkowo niejasna jest dla nas podstawa wystąpienia o umorzenie toczącego się postępowania w zakresie „unieważnienia darowizny”. Warto również podkreślić, że decyzja o tym czy powództwo obejmujące więcej niż jedno roszczenie będzie rozpoznawana łącznie czy też rozdzielnie należy w całości do sądu (art. 218 i 219 k.p.c.).

 

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika