Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Koszty w postępowaniu nieprocesowym

Pytanie: Staram się o służebność gruntową w postaci drogi koniecznej. Właściciel nieruchomości, która ma być obciążona utrudnia mi to jak może, bez końca żądając ekspertyz, badań przez biegłego itd., oczywiście na mój koszt jako wnioskodawcy. Czy sąd może uwzględnić wniosek, który zamierzam sporządzić - o całkowite lub częściowe obciążenie uczestnika kosztami, które nie są uzasadnione? Ostatnio (co jest przyczyną tego pytania) uczestnik zażądał ekspertyzy biegłego drogownictwa. Ja nie potrzebuję budować drogi, tylko przedostać się przez czyjąś łąkę na swoją łąkę. Czy w mojej sytuacji uczestnik może żądać takich opinii bez końca na mój koszt? Czy jest jakiś przepis umożliwiający obciążenie drugiego uczestnika przynajmniej częściowe kosztami?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Co doi zasady każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane z jego udziałem w postępowaniu. Jeżeli jest kilku uczestników, to co do zasady powinni oni ponosić koszty postępowania w równym stopniu. Jednakże na podstawie art. 520 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Ponieważ postępowanie o ustanowienie służebności prowadzone jest w interesie wnioskodawcy, co do zasady to on powinien ponieść koszty związane z toczącym się postępowaniem. Może Pan oczywiście złożyć wniosek o obciążenie kosztami sporządzonej opinii przez biegłego drugiego uczestnika postępowania, ale o obciążeniu kosztami decyduje sąd w postanowieniu kończącym postępowanie w sprawie. Wniosek ten należy złożyć w toku postępowania. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1965 r. sygn. akt III CO 73/64 uczestnik postępowania, który nie żądał w toku tego postępowania zasądzenia na jego rzecz kosztów postępowania, nie może po jego zakończeniu dochodzić w drodze odrębnego powództwa zasądzenia tych kosztów.

O dopuszczeniu dowodu, bądź odrzucenia go jako bezzasadnego decyduje sąd. Jeżeli więc sąd uzna, że wniosek dowodowy zgłoszony przez uczestnika jest bezzasadny, bądź zmierza jedynie do przedłużenia postępowania, odrzuci ten wniosek. Jeżeli sąd dopuścił zgłoszony przez uczestnika wniosek, oznacza to, że jego przeprowadzenie uznał za konieczne do wyjaśnienia stanu faktycznego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Koszty w postępowaniu nieprocesowym

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 4
  • 8
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane