Możliwe sposoby sprzedaży zajętej przez komornika rzeczy ruchomej

Pytanie:

"Jakie są możliwe sposoby sprzedaży zajętej przez komornika rzeczy ruchomej?"

Odpowiedź prawnika: Możliwe sposoby sprzedaży zajętej przez komornika rzeczy ruchomej

W określonym terminie po zajęciu (zgodnie z art. 864 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego co do zasady nie wcześniej niż 7 dni) komornik przeprowadzi sprzedaż rzeczy ruchomej. W obecnym stanie prawnym istnieją zasadniczo następujące tryby sprzedaży zajętej rzeczy ruchomej:
1. Komornik może sprzedać z wolnej ręki jeżeli wierzyciel i dłużnik wyraził na to zgodę a ten ostatni określił minimalną cenę zbycia. Sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po czternastu dniach od dnia oszacowania (art. 864 z ind. 1 k.p.c.).
2. Zajęte ruchomości nie używane a także stanowiące przedmiot obrotu handlowego, komornik na wniosek strony może sprzedać przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takimi ruchomościami po cenach hurtowych, a gdy takie ceny nie zostaną udokumentowane, po cenach o 25% niższych od wartości szacunkowej ruchomości (art. 865 par. 1 k.p.c.).
 Zajęte ruchomości, niesprzedane według przepisów poprzedzających, komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej (art. 867 par. 1 k.p.c.).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika