Uczestnictwo teściowej w licytacji komorniczej

Pytanie:

"Chciałabym odkupić od zięcia 1/5 nieruchomości wartą około 40 000 zł., zadłużoną na 80 000 zł. w stosunku do dwóch wierzycieli z wpisem do księgi wieczystej. Czy mam prawo brać udział w licytacji, bo wtedy kupiłabym tą część nieruchomości taniej?"

Odpowiedź prawnika: Uczestnictwo teściowej w licytacji komorniczej

Jeżeli egzekucja już została wszczęta a licytacja się nie odbyła, to może Pani nabyć przedmiotową nieruchomość w drodze licytacji. Zgodnie z kpc, w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Wtedy też najniższa cena wywołania stanowi 3/4 wartości danej nieruchomości. Nabycie tylko ułamkowej części tej nieruchomości w drodze licytacji jest możliwe jednak tylko w razie sprzedaży nieruchomości w częściach. Nabycie w ten sposób jest wolne od obciążeń i nie odpowiadałaby Pani za długi związane z przedmiotową nieruchomością. Jeśli w pierwszym terminie licytacji nikt nie zgłosi chęci kupna nieruchomości, w drugim terminie cena stanowi 2/3 jej wartości. W takiej sytuacji pieniądze wpłaca się organowi prowadzącemu egzekucję. Jeżeli przedmiotem licytacji jest cała nieruchomość, nie będzie Pani mogła kupić udziału w niej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika