Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Nieobecność powoda na rozprawie

Pytanie: Pozwany spłacił dług przed terminem rozprawy, ale już po wniesieniu przeciwko niemu pozwu o zapłatę. Stawił się on na termin w sądzie i poinformował sąd, że dług dochodzony zapłacił. Okazał przelew bankowy na konto powoda i faks od powoda, że jeżeli pozwany wpłaci kwotę X na konto powoda, to powód sprawę z sądu wycofa. Powód nie zdążył na pierwszy termin sprawy wysłać pisma procesowego o wycofaniu pozwu na skutek zapłaty pozwanego, nie przyszedł on również na rozprawę. Sąd uznał, że powód jest powiadomiony o terminie rozprawy przez awizo. Powód nie usprawiedliwił na piśmie swojej nieobecności. Czy w takim stanie faktycznym sąd wydać może wyrok oddalający powództwo, jako że pozwany okazał wyżej wymienione dokumenty o spłacie długu, czy raczej umorzy postępowanie? Czy powinien może zawiesić postępowanie, bo powód z niewiadomych przyczyn nie przyszedł na rozprawę? I najważniejsze bardzo proszę o odpowiedź, czy jeżeli w obecności tylko pozwanego zapadł wyrok, to musi być odpis wyroku doręczony powodowi i czy powodowi przysługują środki odwoławcze? Czy mogła zaistnieć sytuacja, że wyrok zapadł i został ogłoszony w obecności pozwanego, a sąd nie musi wysyłać odpisu powodowi, bo uznał, że powód powiadomiony o terminie rozprawy bez usprawiedliwienia nie przyszedł na rozprawę? Czy wtedy prawomocność uzyska wyrok po 21 dniach od dnia ogłoszenia? Czy powód ma prawo nie stawić się w Sądzie bez usprawiedliwienia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z okoliczności faktycznych powołanych w pytaniu nie wynika, czy powód zażądał w którymkolwiek piśmie procesowym rozpoznania sprawy w razie nieobecności na rozprawie. Wniosek taki powód może złożyć już w pozwie - stanowi tak treść art. 187 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego. Jeżeli bowiem powód stosowne żądanie, o którym tutaj mowa, wystosował, sąd uprawniony jest do przeprowadzenia rozprawy także w razie nieobecności powoda bez ujemnych dla niego skutków procesowych. Gdyby jednak takie żądanie do sądu nie wpłynęło, zachodzą przesłanki do fakultatywnego zawieszenia postępowania w myśl art. 177 par. 1 kpc. Przepis ten stanowi, iż sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy. Z pytania wynika jednak, iż pozwany ma istotny interes, aby sąd procedował dalej - możliwe jest bowiem cofnięcie przez powoda pozwu na skutek spełnienia przez pozwanego świadczenia po wytoczeniu powództwa. Nadto, gdyby sprawa toczyła się dalej, prawdopodobne jest oddalenie powództwa na skutek zaistnienia okoliczności, o której mowa powyżej.

Gdy chodzi zaś o doręczenie wyroku stronie, która nie była obecna przy jego ogłoszeniu na rozprawie, sąd działa tutaj tylko na wniosek tej strony. Strona, która nie zgodzi się z wyrokiem sądu I instancji może żądać pisemnego uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od ogłoszenia i następnie wnieść apelację w terminie 14 dni od otrzymania wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem albo nie występując o pisemne uzasadnienie wnieść apelację w terminie 21 dni od momentu ogłoszenia wyroku. Wyrok sądu I instancji uprawomocni się zatem w tym wypadku po upływie 21 dni od momentu jego ogłoszenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Nieobecność powoda na rozprawie

  • bogdan 2014-01-09 15:00:38

    Re: Nieobecność powoda na rozprawie

    Jeśli pozwany w odpowiedzi na pozew w jednym z podpunktów żąda przeprowadzenia rozprawy także pod nieobecność powoda

  • Agata 2011-03-19 16:36:09

    Re: Nieobecność powoda na rozprawie

    Dzień dobry!!! Zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie: Czy sąd ma obowiązek poinformowania o wtniku sprawy pozwanego czy ten nie stawił się na posiedzenie gdyż na wezwaniu napisane było wstawiennictwo nieobowiązkowe. Chodzi mi o Sąd pracy.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 2
  • 8
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane