Nieruchomość obciążona dożywociem

Pytanie:

"Komornik zajął dłużnikowi nieruchomość. Nieruchomość ta obciążona jest służebnością ujawnioną w księdze wieczystej, a dotyczy ustanowionego dożywocia. Dożywocie ustanowione jest na ojca dłużnika. Ojciec dłużnika posiada dom i własne mieszkanie. Czy dożywocie jest przeszkodą do sprzedaży nieruchomości? Jak usunąć "fikcyjną" służebność na rzecz ojca dłużnika?"

Odpowiedź prawnika: Nieruchomość obciążona dożywociem

Uczestnikami postępowania oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości, a gdy przedmiotem egzekucji jest użytkowanie wieczyste, także organ, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste.

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności pozostają w mocy m. in. ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia.  

W przypadku dokonania przez dłużnika czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzycieli, gdy osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?

Trudno tu jednak mówić o pokrzywdzeniu wierzyciela w przypadku umowy dożywocia, gdyż jej istota polega na tym, że osoba X (syn) nabywa własność nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie – często polega to na ustanowieniu służebności mieszkania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • hipek 2018-02-12 16:49:51

    Ja mam Pytanie mam nieruchomość działkę budowlano rolną zabudowaną 4 budynkami gospodarczymi i reszta 45 arów działki jest rolna na całej nieruchomości sa zapisane służebności 1.Mama i tata- DOŻYWOTNIA I BEZPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA POLEGAJĄCA NA PRAWIE KORZYSTANIA Z JEDNEGO POKOJU Z UŻYWALNOŚCIĄ KUCHNI W DOMU MIESZKALNYM. 2.Babcia -0,30 HA GRUNTU Z DZIAŁKI NR 222 OD POŁUDNIA, POMIESZCZENIA W BUDYNKACH MIESZKALNYCH I GOSPODARCZYCH 3. Tata - NIEODPŁATNA, DOŻYWOTNIA SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA POLEGAJĄCA NA PRAWIE KORZYSTANIA Z ZABUDOWAŃ GOSPODARCZYCH (USYTUOWANYCH NA DZIAŁCE NR 222/2 O POW. 6669 MKW), W ZAKRESIE NIEZBĘDNYM DO ZASPAKAJANIA POTRZEB 4.Mama - NIEODPŁATNE, DOŻYWOTNIE PRAWO UŻYTKOWANIA 15 ARÓW GRUNTU (Z DZIAŁKI NR 222/2 O POW. 6669 MKW), OD STRONY WSCHODNIEJ 5. Brat - JEDEN POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA, PIWNICA, GARAŻ, ZABUDOWANIA GOSPODARCZE USYTUOWANE NA DZIAŁCE NR 222/2 i mam pytanie czy komornik zrobi coś z ta nieruchomościa bo narazie ja zajął a dozywocia były wpisane w przed wzieciem kredytu gotówkowego i nieruchomosc nie miała obciązonej hipoteki, na całej nieruchomości sa dożywocia

  • właściciel ze słu 2012-11-24 11:42:02

    Jestem właścicielem mieszkania w którym była żona ma służebność ustanowioną za darowiznę połowy tego mieszkania na moją rzecz.ustanowienie służebności odbyło się w 2002 roku gdy byliśmy małżeństwem.Mieliśmy już wtedy rozdzielność majątkową.Ona prowadziła własny biznes,miała własny dom itd. Na skutek swoich kombinacji finansowych komornik zlicytował cały jej majątek a ona przypomniała sobie po ośmiu latach że ma u mnie służebność. Ja ułożyłem sobie życie i co teraz. jak się jej pozbyć ? Wiem że ma jeszcze wierzycieli i komornika, czy mogę służebność sprzedać wierzycielowi za pośrednictwem komornika .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika