Niestawiennictwo świadka na rozprawie

Pytanie:

"Dostałam wezwanie do sadu, gdzie mam występować w charakterze świadka (sprawa cywilna). Rozprawa za tydzień. Ja miałam zaplanowany wyjazd i wyjechać muszę. Co mogę i powinnam zrobić, żeby nie narazić się na odpowiedzialność sądowi? Co może zrobić sąd jeśli się nie stawię?"

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo świadka na rozprawie

Stawiennictwo w sądzie w charakterze świadka jest obowiązkowe, pod warunkiem prawidłowo dokonanego wezwania. Świadek może usprawiedliwić niestawiennictwo w sądzie chorobą lub inną ważną przyczyną, którą np. może być ważny wyjazd służbowy. Konieczne jest właściwe udokumentowanie przyczyny wyjazdu. Gdy świadek nie uzasadni właściwie swojej nieobecności, a wezwanie zostało dokonane prawidłowo, wtedy sąd skaże takiego świadka na karę grzywny. W takim wypadku przysługuje świadkowi zażalenie. Ponadto, gdy niestawiennictwo świadka naraziło stronę postępowania na koszty, sąd może zobowiązać świadka do ich zwrotu.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pawel 2013-03-04 17:56:54

    niestawilem sie na rozprawe i odzewie sadu na podstawie art.285 1k.p.k zostala mi zasadzona kara pieniezka w wysokosci 500 zl.niestety nie pracjue jetsem jeszcze na utrzymaniu rodziców ktorych takze nie stac na zaplacenie grzywny. czy jest mozliwosc o zniesienia lub przynajmniej zmiejszenie tejze kary???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika