Niewłaściwość sądu a opłata sądowa

Pytanie:

"Chcę wnieść pozew do sądu o nakaz zapłaty. W jakiej wysokości należy wnieść opłatę sądową w postępowaniu nakazowym przed sądem gospodarczym, przy wartości sporu ponad 8 tys. zł.? Czy wpis ten zostanie automatycznie zwrócony, jeśli właściwość sądu okaże się nieprawidłowa?"

Odpowiedź prawnika: Niewłaściwość sądu a opłata sądowa

W przypadku pozwu o zapłatę mamy do czynienia z opłatą stosunkową, której wysokość wskazano w Narzędziach http://www.e-prawnik.pl/ Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych od 2 marca 2006 r.

Wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 zł.

Zgodnie z art. 21 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych końcówkę opłaty zaokrągla się w górę do pełnego złotego. Jeśli pozew zostanie skierowany do niewłaściwego wydziału sądu, zostanie przekazany właściwemu wydziałowi do rozpoznania, więc nie będzie podstaw do odrzucenia pozwu. Podobnie rzecz się ma z niewłaściwością sądu. Zgodnie z art. 200 kodeksu postępowania cywilnego w razie stwierdzenia swojej niewłaściwości sąd nie oddala ani nie odrzuca pozwu, lecz przekazuje sprawę sądowi właściwemu. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Sąd, któremu sprawa została przekazana, jest związany postanowieniem o przekazaniu sprawy. Nie dotyczy to wypadku przekazania sprawy sądowi wyższego rzędu (np. przekazania sprawy z sądu rejonowego do okręgowego). Sąd ten w razie stwierdzenia swej niewłaściwości przekaże sprawę innemu sądowi, który uzna za właściwy, nie wyłączając sądu przekazującego. Czynności dokonane w sądzie niewłaściwym pozostają w mocy. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych sąd z urzędu zwraca opłatę m. in. od pisma zwróconego wskutek braków formalnych oraz  pisma odrzuconego lub cofniętego, jeżeli odrzucenie lub cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom, a w braku takich stron - przed wysłaniem zawiadomienia o terminie posiedzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika