Niezapłacenie ceny zlicytowanej nieruchomości

Pytanie:

"Firma, która wygrała licytację wpłaciła po wezwaniu Sądu cenę przybicia jeden dzień po terminie. Czy Sąd może ten fakt zlekceważyć i mimo to uznać, że wszystko jest prawidłowo? Czy zlicytowany może wnieść jakieś sprzeciwy w przypadku takiego zachowania Sądu?"

Odpowiedź prawnika: Niezapłacenie ceny zlicytowanej nieruchomości

Zgodnie z artykułem 998 kodeksu postępowania cywilnego „Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowienia o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Na postanowienie co do przysądzenia własności przysługuje zażalenie. Podstawą zażalenia nie mogą być uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia”.

Jak wynika z powyższego przepisu, sąd wydaje z urzędu postanowienie o przysądzeniu własności, jeżeli zostaną spełnione w/w warunki.

Sąd wzywa nabywcę do spełnienia warunków licytacyjnych, jeżeli on sam ich nie wykonał, zwłaszcza do uiszczenia ceny nabycia, zakreślając mu odpowiedni termin; wezwanie do spełnienia tych warunków następuje pod rygorem utraty rękojmi i wygaśnięcia skutków przybicia (art. 969 § 1).

Tak więc skutki nieuiszczenia ceny w terminie zostały wprost określone w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z artykułem 969 „Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie”. Tak więc jeżeli nabywca nie uiścił w całości lub części ceny nabycia albo dokonał wpłaty, po terminie następuje utrata rękojmi i wygaśnięcie skutków przybicia. Jednak proszę pamiętać, iż w pewnych wypadkach ten rygor ulega złagodzeniu – np.  gdy istnieje możność przywrócenia terminu, przedłużenia terminu do wpłacenia ceny, ponownego wezwania przez sąd do uiszczenia ceny, jeżeli z powodu błędów pierwsze wezwanie nie było prawidłowe.

Poza utratą rękojmi opieszałego nabywcę nie dotykają żadne inne ujemne następstwa. Jeżeli już uiścił raty na poczet ceny nabycia, ulegają one zwrotowi; wskazuje to na brak jego odpowiedzialności wobec dłużnika i wierzycieli za jakąkolwiek szkodę, która może powstać wskutek odstąpienia od licytacji. Następstwem wygaśnięcia skutków przybicia jest wyłączenie nabywcy od udziału w dalszej licytacji tej nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika