Nieznany adres pozwanego

Pytanie:

"Pozew wysłany pod dwa znane adresy pozwanego (stałego zameldowania, tymczasowego zameldowania) wraca z adnotacją nie odebrano w terminie. Adresy są poprawne, ale adresat jest nieobecny. Stronami są osoby fizyczne, a postępowanie toczyłoby się w zwykłym trybie. Czy można skutecznie rozpocząć postępowanie sądowe w trybie zwykłym jeśli pozwany nie otrzymał pozwu i nie wiadomo jak go doręczyć? Czy sąd w takiej sytuacji odrzuca pozew czy rozpoczyna postępowanie i traktuje te wezwania jako doręczone? "

Odpowiedź prawnika: Nieznany adres pozwanego

Zgodnie z art. 177 § 1 ust. 6 kodeksu postępowania cywilnego (kpc) sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.  Z kolei na podstawie art. 182 § 1 kpc sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy, jak również z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6 kpc, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu.

Jak więc wynika z powyższego, jeżeli sąd nie będzie w stanie doręczyć pozwu stronie pozwanej, wówczas zawiesi postępowanie i wezwie powoda do wskazania aktualnego adresu pozwanego. Jeżeli powód nie będzie w stanie odnaleźć adresu pozwanego, pod którym aktualnie przebywa, wówczas będzie mógł wnioskować o wyznaczenie kuratora dla nieobecnego. Zgodnie, bowiem, z art. 143 kpc, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Wyznaczenie kuratora skutkuje brakiem możliwości umorzenia postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika