Odpowiedź na apelację strony przeciwnej

Pytanie:

"Apelacja w sprawie podziału majątku została złożona przez obie strony postępowania. Czy istnieją jakieś przepisy prawa, zwyczaje czy też procedura że na apelację strony przeciwnej druga strona powinna złożyć odpowiedź do Sądu Apelacyjnego jeśli do przykładu żądania strony przeciwnej są bezpodstawne? A jeśli tak to czy w tym przypadku przepisy nakładają na to jakiś termin? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na apelację strony przeciwnej

W sytuacji, o którą Pan pyta, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania cywilnego:

 

Art. 372. Strona przeciwna może w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia apelacji wnieść odpowiedź na apelację wprost do sądu drugiej instancji. 

 

Zgodnie z powyższym strona przeciwna ma dwa tygodnie (od doręczenia jej apelacji) na wniesienie odpowiedzi na apelację do sądu. Jest to prawo, nie obowiązek, w związku z czym nie trzeba tego robić. Charakter tej odpowiedzi analizuje Tadeusz Ereciński w publikacji pt. „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające” (Jędrzejewska Maria, Weitz Karol, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Warszawa 2009, LexisNexis (wydanie III)): „Kodeks postępowania cywilnego nie określa treści odpowiedzi na apelację nie może zgłosić wniosku o uchylenie lub zmianę niezaskarżonej części orzeczenia sądu I instancji, która nie jest dla niej korzystna, gdyż część ta - na skutek jej niezaskarżenia - uprawomocniła się. Kodeks nie wprowadził instytucji apelacji wzajemnej, która mogłaby być połączona z odpowiedzią na apelację (por. A. Oklejak, Apelacja w procesie cywilnym, s. 91 i n.). Strona przeciwna nie może także po raz pierwszy w odpowiedzi na apelację podnosić zarzutów merytorycznych, opartych na jej własnych prawach lub roszczeniach, choćby zarzuty te były oparte na nowych faktach i dowodach dopuszczalnych w postępowaniu apelacyjnym. Wynika to z zasady równouprawnienia stron procesowych, gdyż strona skarżąca także nie może po raz pierwszy w apelacji zgłaszać tego rodzaju nowych roszczeń (por. także W. Siedlecki, Glosa do orz. SN z 22 maja 1980 r., II CZ 112/80, OSPiKA 1981, nr 5, s. 202 i n.). W odpowiedzi na apelację strona przeciwna może powołać nowe fakty i dowody, na które nie mogła się powołać w postępowaniu przed sądem I instancji (por. jednak art. 381), aby były one uwzględnione w postępowaniu apelacyjnym. Odmienny pogląd reprezentuje A. Góra-Błaszczykowska (Apelacja. Zażalenie. Komentarz, s. 47), która uważa, że odpowiedź na apelację nie może zmierzać do zmiany wyroku sądu I instancji i że w takim wypadku strona powinna wnieść własną apelację. Stanowisko to pomija jednak prawo strony nieskarżącej wyroku sądu I instancji do ustosunkowania się do nowych faktów i dowodów powołanych przez skarżącego w apelacji”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika