Odpowiedzialność za długi konkubenta

Pytanie:

"Czy istnieje odpowiedzialność za zobowiązania konkubenta? Czy komornik ma prawo przeprowadzić licytację do końca, skoro dowiedział się w trakcie o jej zawieszeniu? Komornik postanowił złożyć pieniądze do depozytu sądowego, zamiast jeszcze stojących tam moich ruchomości. Czy komornik może wszędzie zaglądać, włączać nawet prywatny komputer i przeglądać dokumenty których nie życzyłabym sobie by ktokolwiek widział?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi konkubenta

 

Konkubenci nie odpowiadają wzajemnie za swoje zobowiązania. Nie istnieje między nimi wspólność majątkowa, tak jak miedzy małżonkami. Pewne konsekwencje mogą być ponoszone w sytuacji, gdy konkubenci nabywali razem rzeczy, płacąc każde w części. Tak nabyte rzeczy są przedmiotem współwłasności.

Jeżeli nastąpiło zawieszenie postępowania egzekucyjnego, to nie powoduje to automatycznie wstrzymania czynności już dokonanej przez komornika. Sąd może jednak uchylić taką czynność, jeśli uzna to za celowe. W związku z tym wydaje się zasadne działanie komornika. W każdym razie uczestnik może złożyć skargę na czynności komornika. Skargę wnosi się do sądu w ciągu tygodnia od daty czynności, zawiadomienia o niej, dowiedzenia się (jeśli strona nie była o niej zawiadomiona).

Komornik może zarządzić otworzenie mieszkania, innych pomieszczeń czy schowków dłużnika. Może też przeszukać te miejsca. Te czynności muszą być związane z celem egzekucji. Za schowki można uznać wszelkie miejsca, w których mogły zostać ukryte ruchomości, pieniądze czy dokumenty.

Komornik może nawet przeszukać odzież dłużnika lub jego domowników, pod warunkiem jednak, istnienia przypuszczenia, że w tan sposób wykryte zostanie mienie, które może być zajęte na zaspokojenie wierzyciela. Przeszukanie odzieży może być dokonane tylko przez osobę tej samej płci i nie w miejscu publicznym.

Z braku udowodnienia prawa własności do licytowanych przedmiotów ściągnęła Pani na siebie negatywne skutki egzekucji. Komornik najprawdopodobniej uznał bowiem te przedmioty za własność konkubenta.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kama 2020-02-07 19:01:47

    Przez kilka lat mieszkał ze mną mój partner. Teraz się wyprowadza, ale od dłuższego czasu przychodzi do niego regularnie korespondencja z firm windykacyjnych (ukrywał przede mną "drobne" długi). Partner jest zameldowany w innym mieście. Czy w razie, gdy partner w przyszłości mieszkając gdzie indziej będzie uchylał się od spłaty zobowiązań, mogę mieć pewność, że firma windykacyjna/komornik nie trafią pod mój adres? Czy można jakoś zażądać zmiany adresu doręczeń takiej korespondencji?

  • IZA 2012-08-04 16:27:51

    witam serdecznie mam pytanie bylam konkubinacie mamy syna przez 5 lat bylam wraz z synem meldowana placilam regularnie wxzystkie swiadczenia u ojca dziecka niestety zwiazek sie rozpadl bowiem ojciec dziecka wykorzystywal nas psychicznie wiec wyprowadzilam sie z mieszkania ktore nalezy do MZBN wobec tego komorne przestalam placic po 4 latach zameldowalam sie w koncu u rodzicow gdyz nie widzialam szansy bym mieszkala u konkubenta teraz przyszlo pismo od komornika bym splacila zadluzenie bo bylam tam meldowana ale nie placilam komornego sadzilam skoro sie wyprowadzilam to za dlugi nie odpowiadam co mam robic by nie placic zadluzenia dodam ze jestem bezrobotna bez prawa do zasilku dziekuje za porade pozdrawim IZA


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika