Odrzucenie odpowiedzi na pozew i prekluzja

Pytanie:

"Pozwałem innego przedsiębiorcę o zapłatę. Sąd wysłał pozew drugiej stronie, którą reprezentuje profesjonalny pełnomocnik. Pozwany nie wysłał odpisu odpowiedzi na pozew do mnie, tylko oba egzemplarze do sądu. Sąd odrzucił odpowiedź na pozew i formalnie wobec jej braku wydał wyrok zaoczny. Od wyroku pozwany wniósł sprzeciw, w którym przedstawił swoje zarzuty co do roszczenia i powołał dowody (w tym zeznania świadków i niepodpisane wydruki emaili). Prawdopodobnie sprzeciw jest powieleniem odpowiedzi na pozew. Czy w zaistniałej sytuacji twierdzenia i dowody pozwanego podlegają prekluzji, czy też pozwany dostał \"drugą szansę\" wraz z wyrokiem zaocznym i możliwość wniesienia na nowo zarzutów w terminie 7 dni? Czy niepodpisany wydruk emaila jest dowodem w rozumieniu k.p.c. i może zostać dopuszczony w sprawie (niezależnie od prekluzji)? "

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie odpowiedzi na pozew i prekluzja

Wydaje się, że pozwany ma swoistą "drugą szansę" wniesienia wszystkich dowodów i twierdzeń w sprzeciwie od wyroku zaocznego, niezależnie od tego, że nie powołał ich w odpowiedzi na pozew. Przyjmuje się, że przepis art. 479[14] § 2 k.p.c. stosuje się odpowiednio - jak stanowi art. 479[18] § 3 k.p.c. - do sprzeciwu od wyroku zaocznego, zatem pozwany już w sprzeciwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w sprzeciwie od wyroku zaocznego nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W sytuacji, gdy w sprawie zapadł wyrok zaoczny, pozwany ma prawo złożenia sprzeciwu od tego wyroku oraz podania dowodów i twierdzeń w treści tego sprzeciwu.

Niepodpisany wydruk e-maila może być dowodem w sprawie, podlega on jednak normalnej ocenie Sądu pod względem wiarygodności i mocy, na równi z innymi dowodami. Nie korzysta on jednak z domniemań zarezerwowanych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego dla dokumentów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika