Odwołanie uznania w sprawie o zwrot alimentów

Pytanie:

"Ojciec mojego syna złożył pozew przeciwko mnie o zwrot nadpłaconych alimentów. Nadpłata powstała na skutek wyroku sądu apelacyjnego zmniejszającego alimenty o 100 zł oraz, jak twierdzi ojciec, kiedyś zapłacił mi podwójnie przez pomyłkę. Aby zakończyć sprawę polubownie i uniknąć kolejnej apelacji ze strony powoda zgodziłam się na zwrot tych pieniędzy nadpłaconych, ale w ratach potrącanych od alimentów. Niestety powód jest nieusatysfakcjonowany wyrokiem i będzie składał apelację. Czy mogę teraz zmienić swoje stanowisko z polubownego na wniosek o odrzucenie tego roszczenia ze względu na zasady współżycia społecznego, bo jest oczywiste, że pieniądze przekazałam na potrzeby syna? Sędzia w swoim uzasadnieniu napisała, że nie odrzuca tego roszczenie tylko ze względu na to, że ja zgodziłam się załatwić te sprawę polubownie i zwrócić pieniądze."

Odpowiedź prawnika: Odwołanie uznania w sprawie o zwrot alimentów

Z opisu zawartego w pytaniu wynika, że sąd w przedstawionej sprawie wydał wyrok uwzględniający powództwo. Zmodyfikował je jednak w ten sposób, iż rozłożył w czasie obowiązek zwrotu zasądzonych kwot. Należy więc potraktować działanie pozwanej jako uznanie powództwa w całości lub w części, jeżeli powód żądał jednorazowego zwrotu, a powódka zastrzegła raty. Sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba, że uznanie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Sąd potwierdził dopuszczalność uznania powództwa (a więc brak sprzeczności między uznaniem a zasadami współżycia społecznego) wydając pozytywny dla powoda wyrok. Uznanie z chwilą jego dokonania przez pozwanego wywołuje określone skutki zarówno procesowe, jak i materialnoprawne. Dopóki jednak toczące się postępowanie nie zostało zakończone w rezultacie dokonanego uznania, może być skutecznie odwołane i w skutek tego odwołania mogą być zniwelowane skutki zarówno procesowe, jak i materialne. Problematyczne jednak pozostaje, czy powódka, która uznała pozew może odwołać uznanie tylko do czasu wydania wyroku w oparciu o uznanie (czyli tu: wyroku w I instancji), czy tez może to zrobić także w postępowaniu przed sądem apelacyjnym. Dla zwiększenia prawdopodobieństwa, iż sąd apelacyjny uzna zasadność odwołania uznania dokonanego przed sądem I instancji, duże znaczenie będzie miało przywołanie  przez pozwaną twierdzenia, iż uznanie było niezgodne z zasadami współżycia społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marta 2012-11-14 12:07:42

    Kto mi poda jakas strone z przyklodowym wnioskiem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika