Pełnomocnik i świadek w jednej osobie

Pytanie:

"Zostałem ustanowiony przez córkę pełnomocnikiem w sprawie cywilnej. Jednocześnie w tej samej sprawie zostałem powołany na świadka. Czy są jakieś przepisy wyjaśniające, jak mam się zachowywać na sprawie sądowej będąc równocześnie pełnomocnikiem i świadkiem?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik i świadek w jednej osobie

Świadkami nie mogą być:

  1. osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń,
  2. wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni od zachowania tajemnicy służbowej, jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem,
  3. współuczestnicy jednolici,
  4. przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową.

Jak widać z powyższego nie ma przeszkód, by świadkiem był ojciec strony wyznaczony jednocześnie na  jej pełnomocnika procesowego. Warto pamiętać, że małżonek strony, wstępny, zstępny i rodzeństwo oraz powinowaty w tej samej linii lub stopniu, jak również osoby pozostające ze stronami w stosunku przysposobienia może odmówić składania zeznań.

W opisywanym przypadku ważna jest jednak zasada, zgodnie z którą świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchaniu innych świadków. Kolejność przesłuchania świadków oznacza przewodniczący, warto jednak wnioskować o to, by pełnomocnik był przesłuchiwany jako pierwszy. Dzięki temu będzie mógł wysłuchać zeznań pozostałych świadków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika