Pismo procesowe w postępowaniu gospodarczym

Pytanie:

"Wystąpiliśmy z powództwem o naprawienie szkody z powodu niezgodności towaru z umową. Otrzymaliśmy odpowiedź pełnomocnika strony pozwanej. Chcemy się do niej ustosunkować i napisać pismo procesowe. Czy tu obowiązują jakieś terminy? Czy wysłać je do Sądu, czy na adres pełnomocnika? Ponieważ w obecnym postępowaniu strona pozwana była wcześniej powodem i nie uwzględniając naszych reklamacji otrzymała nakaz zapłaty, więc wystąpiliśmy jednocześnie z powództwem przeciwegzekucyjnym, o pozbawienie tytułu wykonalności. Czy w piśmie procesowym należy o tym wspomnieć?"

Odpowiedź prawnika: Pismo procesowe w postępowaniu gospodarczym

Zakładam, iż pytanie dotyczy postępowania gospodarczego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż w postępowaniu gospodarczym, powód jest obowiązany w pozwie podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. Jeżeli więc zamierzacie Państwo powołać nowe twierdzenia i fakty na ich poparcie, najlepiej byłoby wskazać na istnienie opisanej w zdaniu poprzednim przesłanki. Nie mniej jednak można spróbować takie pismo złożyć, najwyżej sąd nie uwzględni wskazanych w nim nowych faktów i dowodów. W piśmie można podać fakty i okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla sprawy.

Natomiast jeżeli  rozpoznawana sprawa nie jest sprawą gospodarczą, lecz rozpoznawana jest w zwykłym postępowaniu, pisma przygotowawcze można składać w ciągu całego postępowania, aż do zamknięcia rozprawy.

Pismo, które Państwo zamierzacie złożyć będzie kolejnym pismem procesowym w sprawie. W postępowaniu gospodarczym, w sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty, w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, został jedynie określony termin do wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie dwutygodniowym od otrzymania pozwu.

Pismo z załącznikami  należy złożyć do sądu wraz z odpisem pisma i załączników dla strony przeciwnej. Jeżeli reprezentuje Państwa adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy, odpisu tego pisma wraz z załącznikami nie doręcza się sądowi (należy jednak doręczyć sądowi samo pismo z załącznikami), lecz bezpośrednio stronie przeciwnej (jeżeli strona jest reprezentowana przez pełnomocnika, pismo należy doręczyć pełnomocnikowi). W takiej sytuacji, do pisma procesowego wniesionego do sądu powinien być dołączony dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go listem poleconym. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania listem poleconym, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.

Opisany wyżej sposób bezpośredniego doręczenia pisma w postępowaniu gospodarczym stronie przeciwnej nie powstaje, jeżeli strona nie jest reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego czy też rzecznika patentowego. Ponadto obowiązek taki nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania, które strona jest obowiązana złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Pamietać należy również o spełnieniu wymagań formalnych jakim powinno odpowiadać pismo procesowe. Wymogi te zostały omówione w artykule: Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika