Pominięcie przez sąd środka dowodowego

Pytanie:

"W sprawie z mojego powództwa o ustalenie stosunku pracy, przeciwko spółce z o. o., na wniosek mojego pełnomocnika została wezwana na świadka moja żona. Na wyznaczoną rozprawę nie stawiliśmy się, ponieważ mój pełnomocnik poinformował mnie, że nie może stawić się na rozprawie, gdyż musi w tym samym czasie reprezentować innego klienta w sprawie karnej. Ponieważ nie zgadzałem się na uczestnictwo w rozprawie bez obrońcy, o tym fakcie że nie stawimy się z żoną na rozprawę powiadomiłem sąd faksem. Sąd przeprowadził rozprawę i wydał wyrok w sprawie. W uzasadnieniu wyroku sąd pominięcie dowodu z zeznań mojej żony uzasadnia tym, że nie stawiła się na rozprawę i nie złożyła usprawiedliwienia. Faks który wysłałem do sądu zapomniałem podpisać, ale w nagłówku podałem mój pełny adres i sygnaturę akt sprawy której to dotyczyło. Sąd nie dał wiary mojemu faksowi. Uzasadnił to tym, że mój pełnomocnik zataił fakt, że występował jako mój pełnomocnik w sprawie cywilnej z tą samą spółką i pełnomocnictwo w tej sprawie (cywilnej) wypowiedziałem mu. Nie wiem czy mój pełnomocnik był na innej rozprawie, ale na mojej rozprawie nie był. W sprawie o ustalenie stosunku pracy pełnomocnictwo mojemu pełnomocnikowi wypowiedziałem po otrzymaniu wyroku. Czy w tej sytuacji pominiecie dowodu z przesłuchania świadka ( mojej żony) będzie skutecznym powodem do wniesienia apelacji?"

Odpowiedź prawnika: Pominięcie przez sąd środka dowodowego

Strona wnosząc apelację może się powołać na każdy zarzut, który według niej uzasadnia zmianę wydanego orzeczenia. Wnosząc apelację strona może nawet nie powoływać żadnych konkretnych uchybień, ograniczając się jedynie do stwierdzenia naruszenia prawa wydanym orzeczeniem i żądając zmiany lub uchylenia wyroku.

Sąd nie jest związany w postępowaniu sądowym swoim postanowieniem dowodowym i może je uchylić lub zmienić stosownie do okoliczności. Samo wezwanie na rozprawę osoby w charakterze świadka nie wyklucza zmiany postanowienia sądu i pominięcia tego dowodu jako nieistotnego dla wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, a nawet po przesłuchania świadka pominięcia tego dowodu. Oczywiście swoboda w ocenie materiału dowodowego nie oznacza dowolności, a odmowa przeprowadzenia dowodu przez sąd musi mieć dostateczne uzasadnienie. Tak więc powołanie się na odmowę przeprowadzenia dowodu może stanowić podstawę apelacji.

Samo niestawiennictwo świadka w sądzie na rozprawie nie obliguje sądu do pominięcia tego środka dowodowego. W razie niestawiennictwa świadka na rozprawie sąd może nałożyć na świadka grzywnę, wyznaczyć kolejny termin przesłuchania i wezwać ponownie świadka na rozprawie celem przesłuchania. Sam fakt niestawiennictwa świadka na przesłuchanie nie jest więc jeszcze wystarczającym powodem do pominięcia tego dowodu przez sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • joanna 2018-10-18 20:19:02

    Co to znaczy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika