Poświadczenie dokumentu przez radcę

Pytanie:

"Pełnomocnik powoda, radca prawny, wniósł w jego imieniu pozew o zapłatę. Do pozwu zostały dołączone kopie dokumentów, poświadczone przez radcę za zgodność z oryginałem. Jeden z tych dokumentów jest w posiadaniu pozwanego i radca nie miał możliwości posiadania tego dokumentu. Poświadczył więc za zgodność z oryginałem nie posiadając tego dokumentu (prawdopodobnie kopię z kopią). Czy radca miał prawo tak zrobić? Czy pozwany mając świadomość takiej sytuacji ma prawo zwrócić się do sądu, aby ten zobowiązał radcę do zajęcia stanowiska w tej sprawie? Kopia dołączona do pozwu faktycznie nie różni się od oryginału, ale oryginał jest w posiadaniu pozwanego nie powoda, i powód tak naprawdę nie miał możliwości sprawdzić czy od momentu zrobienia kopii z tego dokumentu, coś się już w nim nie zmieniło. Jeśli pozwany może podnieść ten zarzut w sądzie, to kiedy, przed rozpoczęciem rozprawy? Czy dołączenie takiego dokumentu przez pełnomocnika powoda nie spowoduje tego, że pozew powinien zostać oddalony? I jakie konsekwencje powinien ponieść radca?"

Odpowiedź prawnika: Poświadczenie dokumentu przez radcę

Adwokat i radca prawny, a także rzecznik patentowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. Pozostałe dokumenty może uwierzytelniać notariusz. Chodzi tu o urzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem.

W postępowaniu cywilnym może jednak mieć miejsce także nieurzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem. Dotyczy to środków dowodowych i postępowania dowodowego. Aby odpis mógł zostać uznany dowodem z dokumentu (prywatnego) musi być przez stronę poświadczone za zgodność z oryginałem; poświadczenie musi być zaopatrzone podpisem.

W przedstawionej sprawie radca prawny działał więc w imieniu strony, jako jej pełnomocnik. To, że oryginał dokumentu nie znajduje się w aktach kancelarii tego radcy prawnego, nie oznacza, że poświadczenie jest nieprawdziwe. Biorąc dodatkowo pod uwagę, iż odpis faktycznie jest zgodny z oryginałem, całe zdarzenie nie powinno mieć znaczenia dla sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika