Poświadczenie zgodności kopi dokumentu z oryginałem

Pytanie:

"Kto jest uprawniony do poświadczenia zgodności kopi dokumentu z oryginałem, która przedstawiana jest w postępowaniu cywilnym przed sądem?"

Odpowiedź prawnika: Poświadczenie zgodności kopi dokumentu z oryginałem

Zgodnie z art. 129 § 2 k.p.c. zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Takie poświadczenie zgodności ma charakter dokumentu urzędowego. Jeżeli kopia nie jest odpowiednio poświadczona, to nie stanowi ona dokumentu, a sądowi nie wolno przeprowadzać w tej sytuacji dowodu z dokumentu.

Oznacza to, że zgodność kopii dokumentu z oryginałem zawsze może poświadczyć notariusz. Jeżeli w sprawie reprezentuje stronę pełnomocnik (będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) również on może poświadczyć zgodność z oryginałem.

Sąd może dokonać kontroli zgodności tak poświadczonego odpisu z oryginałem. Jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, sąd, na wniosek strony albo z urzędu, zażąda od strony składającej odpis dokumentu, o którym mowa w § 2, przedłożenia oryginału tego dokumentu (art. 129 § 4 k.p.c.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika