Powództwo na podstawie noty obciążeniowej

Pytanie:

"Najemca uszkodził trwale pojazd z wypożyczalni (szkoda całkowita). W związku z umową najmu, Najemca został obciążony 2 notami za przestoje. W miesiącu grudniu i styczniu wystawiono kolejno 2 noty obciążeniowe za każdy miesiąc. Wszelkie zobowiązania wynikają z jednej i tej samej umowy. Czy można złożyć najpierw pozew o zapłatę na kwotę z jednej noty, a później odrębnym pozwem za zobowiązania z 2? Czy muszą zostać zsumowane w jednym pozwie? Chodzi o to, że kwota not jest wysoka a powód ma w tej chwili środki na opłatę sądową za 1 notę. "

Odpowiedź prawnika: Powództwo na podstawie noty obciążeniowej

W obecnym stanie prawnym nie istnieją ograniczenia, które nakładałyby takie limity w dochodzeniach roszczeń na drodze sądowej. Każdy podmiot posiadający zdolność sądową i procesową może poprzez wniesienie pozwu dochodzić swoich praw w zakresie w jakim uzna za stosowne. Zadaniem sądu jest weryfikacja tych żądań poprzez przeprowadzenie postępowania i wydanie rozstrzygnięcia. Możliwe jest zatem zawarcie w pozwie żądania zapłaty kwoty wynikającej z jednej noty. Sąd będzie jednak związany roszczeniem pozwu i nie będzie mógł na przykład zasądzić na korzyść powoda kwoty wyższej niż ta, która z żądania pozwu wynika. Jeżeli powód zdecyduje się natomiast zmienić powództwo (na przykład poprzez wystąpienie z nowym roszczeniem zapłaty kwoty wynikającej z drugiej noty), sąd postąpi zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 193 k.p.c. Sprawa będzie dalej rozpatrywana przez ten sąd gdy połączone roszczenie nowe i pierwotne będą się łącznie nadawać do rozstrzygnięcia przez ten sam sąd, do którego było skierowane pierwsze powództwo. Sytuacja taka będzie mieć miejsce gdy zostaną wypełnione przesłanki wynikające z art. 191 k.p.c., to jest gdy nie zmieni się tryb postępowania (na przykład z uproszczonego na zwykły) oraz gdy sąd będzie właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń. W przypadku jednak gdy wniesienie drugiego powództwa wpłynie na właściwość sądu, sąd do którego nowe roszczenie zostało zgłoszone rozpozna je jako sprawę oddzielną, o ile będzie do niej rzeczowo i miejscowo właściwy. W odmiennym przypadku, sąd do którego wniesiono powództwo przekaże sprawę sądowi rzeczowo i miejscowo właściwemu do jego rozpoznania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika