Pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny

Pytanie:

"Złożyłam dwa wnioski. Pierwszy, gdy mąż złożył odwołanie od wyroku w sprawie rozwodu. Rozwodu nie dostał i się odwołał. Wniosłam więc do SA wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych (od maja - wtedy mąż przestał dofinansowywać rodzinę). Wtedy nie było jeszcze mowy o separacji, ponieważ mąż dopiero 12.10. br wniósł o separację. Wówczas SA również nie udzielił rozwodu, jednak mojego wniosku nie rozpatrzył i poradził, abym zwróciła sie do sądu rejonowego. Od maja jestem bez środków do życia. Jak mogę dochodzić środków za okres od maja do dzisiaj? Popadłam w straszne długi."

Odpowiedź prawnika: Pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny

Poprzednio toczyło się postępowanie w sprawie o rozwód zakończone na instancji odwoławczej, poprzez oddalenie powództwa. Pani wystąpiła z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych do niewłaściwego sądu. Wniosku zatem sąd ten nie rozpatrzył i wskazał sąd właściwy. Sądem właściwym jest Sąd Rejonowy. Jest tak dlatego, że jest on również właściwym do rozpoznania sprawy o alimenty. Właściwym natomiast sądem dla spraw o rozwód i separację jest Sąd Okręgowy. Pani wniosła również pozew albo o alimenty albo o zaspokojenie potrzeb rodziny. Z uwagi na wniesienie pozwu 12 października o separację (mąż mógł to zrobić, gdyż pozew o separację jest odmiennym żądaniem niż o rozwód, a sąd prawomocnie oddalił powództwo o rozwód, a nie o separację) żądanie alimentów lub dostarczania środków na utrzymanie rodziny za okres od wniesienia pozwu przez męża zostanie rozpoznane przez sąd właściwy dla rozpoznania sprawy o separację. Z okres wcześniejszy właściwym sądem jest sąd rodzinny i on będzie rozstrzygał o tym żądaniu.

Natomiast wniosek (nie pozew) o zabezpieczenie roszczeń o zaspokajanie potrzeb rodziny jest niepodzielny i jeśli nie został rozpoznany do czasu wniesienia pozwu o separację będzie rozpoznany przez sąd właściwy dla rozpoznania separacji. Zabezpieczenie jest bowiem skuteczne na przyszłość. W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniędzy. Roszczenia za okres poprzedzający wniesienie powództwa rozpozna sąd rejonowy. Roszczenie jakie może Pani kierować, to pozew o zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika