Pozew o eksmisję

Pytanie:

"Jakie dokumenty potrzeba aby wystąpic o eksmisję? Co oznacza pojęcie przedstawiciel procesowy? "

Odpowiedź prawnika: Pozew o eksmisję

Aby wystąpić o eksmisję do sądu konieczne jest złożenie pozwu o eksmisję, który powinien zawierać dokładne określenie żądania i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie. W pozwie można również zawrzeć wnioski o wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych, wniosek o dokonanie oględzin, czy polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu. Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników (załącznikiem jest np. dokument poświadczający, że powód, czyli żądający eksmisji, jest właścicielem lokalu lub inne dokumenty, stanowiące dowód zaistniałych okoliczności, stanowiących przyczynę domagania się eksmisji) dla doręczenia ich uczestniczącym w sporze osobom (pozwanemu), a ponadto, jeśli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Rodzaj dołączanych do pozwu dokumentów (załączników), zależy od podstawy domagania się eksmisji (np. dokument potwierdzający wypowiedzenie umowy najmu, jeżeli eksmisja ma dotyczyć najemcy). Pojęcie "przedstawiciel procesowy" nie występuje w Kodeksie postępowania cywilnego, natomiast dział V tej ustawy reguluje instytucję "pełnomocnika procesowego". Pełnomocnik procesowy to osoba upoważniona przez stronę sporu (pozwanego lub powoda) do reprezentacji tych osób przed sądem (dokonywania czynności procesowych - np. złożenia pozwu, składania wniosków dowodowych, wnoszenia apelacji itp.). Pełnomocnikiem procesowym jest zazwyczaj adwokat lub radca prawny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika