Przejęcie własności ruchomości przez wierzyciela

Pytanie:

"Czy po II nieudanej licytacji pojazdu dłużnika mogę wnioskować o przejęcie tego pojazdu? Czy robi się to tak samo jak w przypadku nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie własności ruchomości przez wierzyciela

Jak najbardziej kodeks postępowania cywilnego przewiduje sytuacje, w których licytowana ruchomość może stać się własnością wierzyciela.  Zgodnie z art. 875 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli licytacja ruchomości nie doszła do skutku, wierzyciel może w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niższej od ceny wywołania. Ponadto, wierzycielowi przysługuje prawo (w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika) przejęcia ruchomość na własność, za cenę nie niższą od ceny wywołania, jeżeli druga licytacja nie dojdzie do skutku.

Jeżeli egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, przy równej zaś cenie - temu, na którego żądanie wcześniej dokonano zajęcia. Jeżeli drugiej nieudanej licytacji wierzyciel nie skorzysta z możliwości przejęcia ruchomości na własność, komornik umorzy postępowanie co do rzeczy nie sprzedanej lub nie przejętej na własność.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michal 2015-04-17 22:24:19

    Witam, Komornik zajal ruchomosci dluznika (TV, komputer,...) wartosc oszacowania 6000zl. Pierwsza licytacja za 3/4 ceny ruchomosci nie doszla do skutku (brak chetnych), na moje żądanie termin drugiej licytacji zostal wyznaczony na Czerwiec. Ku mojemu zaskoczeniu, komornik poinformował mie że jesli nie bedzie chetnych do zakupu ruchomosci po cenie 50% wartosci oszacowania, wowczas ja mam mozliwosc kupic te sprzety po takiej cenie, placac gotowka w dniu licytacji. W przeciwnym wypadku ruchomosci zostana zwrocone dluznikowi. Przy czym jesli kupie te ruchomosci, kwota jaka zostanie zwrocona na moje konto bedzie pomniejszona o 15% kosztow komorniczych. Doradzcie prosze, poniewaz z informacji w internecie wyczytalem ze po nieudanej licytacji (pierwszej, czy drugiej) wierzyciel ma mozliwosc przejecia ruchomosci za kwote nie nizsza od wywolawczej. A wiec nie ma tu mowy o kupowaniu za gotowne, a przejeciu (w formie bezgotowkowej).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika