Zatwierdzenie przeszukania i zatrzymania rzeczy

Pytanie:

"Policja gospodarcza zajęła serwer do internetu w piątek 6.07.2007, przeprowadzając rewizję w mieszkaniu, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza - bez nakazu, jak to się mówi, policja weszła "na swoją blachę". Czyli minęło już prawie dwa tygodnie (9 dni roboczych) i listu z nakazem w skrzynce pocztowej nie widać. Czy policja/prokurator ma obowiązek poinformowania mnie pisemnie/listownie o wystawienie nakazu sankcjonującego rewizję w mieszkaniu z zajęciem mienia, jeżeli tak to w jakim terminie?"

Odpowiedź prawnika: Zatwierdzenie przeszukania i zatrzymania rzeczy

Co do zasady przeszukanie można przeprowadzić na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora. Tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło być wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki oraz legitymację służbową, a następnie zwraca się do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.

Postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby (o prawie do zgłoszenia takiego żądania należy ją pouczyć) – tak stanowi art. 220 § 3 kpk.

Jeżeli zaś chodzi o zatrzymanie rzeczy, to gdy - w wypadku niecierpiącym zwłoki, bez postanowienia sądu lub prokuratora - wydania jej żąda Policja, osoba, która rzecz wyda, ma prawo niezwłocznie złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie jej postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzenie zatrzymania, o czym należy ją pouczyć. Doręczenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od zatrzymania rzeczy (art. 217 § 4 kpk).

Zatem obowiązek doręczenia Panu postanowienia zależy od tego, czy zgłosił Pan odpowiednie żądanie przy przeszukaniu lub złożył wniosek o jego sporządzenie i doręczenie.

Ponadto wskazane terminy są jedynie terminami instrukcyjnymi, co oznacza, że mają one jedynie dyscyplinować organy, a ich przekroczenie nie wpływa na ważność czy skuteczność czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika