Wniosek o przesłuchanie świadka na rozprawie

Pytanie:

"Na 21 listopada wyznaczono termin rozprawy o podwyższenie alimentów (z mego pozwu). Nie byli zgłaszani świadkowie. Teraz widzę potrzebę ich zgłoszenia. W jaki sposób mam to zrobić aby mieli oni możliwość uczestnictwa w rozprawie 21 listopada? W jaki sposób zgłosić świadka na wyznaczoną rozprawę 21 listopada, kiedy nie był on zgłoszony w pozwie? Czy podczas trwania już rozprawy mogę wnieść o przesłuchanie świadka na tej właśnie rozprawie? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o przesłuchanie świadka na rozprawie

W sprawach o alimenty można wnioskować o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków, w tym także rodziny, sąsiadów, wszelkich osób, które znają sytuację majątkową i bytową osoby zobowiązanej do alimentacji. Sprawa o alimenty rozpatrywana jest w toku postępowania procesowego, w związku z tym każda ze stron może wnosić o przeprowadzenie dowodu ze świadków. Należy podkreślić, że o dopuszczeniu dowodu decyduje sąd. Strona jest zobowiązana oznaczyć w pozwie lub we wniosku powodowym osobę świadka oraz okoliczność, która ma być udowodniona. Sąd wzywa na rozprawę świadków, jeżeli dowód taki dopuści. Wyżej wymieniony wniosek o przesłuchanie świadka może wnieść każda ze stron, ale to czy świadek zostanie powołany, zależy już od uznania sądu. Jeżeli wnioskuje się o przesłuchanie osoby, która nie jest obecna, sąd w odpowiednim terminie - takim, który pozwoli potencjalnemu świadkowi na zapoznanie się z wezwaniem do składania zeznań oraz jego terminem - wyznaczy termin dla świadka do jego stawienia się w sądzie. Jeżeli świadek znajduje się na sali rozpraw bądź w jej pobliżu, to nie ma przeszkód do złożenia wniosku o jego przesłuchanie. Kwestia dopuszczenia takiego dowodu z przesłuchania świadka i w ogóle jego przesłuchanie należy do decyzji sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika